Svájcban a magas fegyvertartási ráta ellenére sincsenek lövöldözések

Az utóbbi évtizedekben egyre gyorsabb ütemben növekszik a tömeg lövöldözések száma az Egyesült Államokban. Mára a “szabadok földjén” már minden napra jut egy tragikusan végződő támadás.

Ki fizeti meg a szabadság árát

Az USA híres a meglehetősen laza fegyvertartási és vásárlási szabályozásáról. Ennek eredményeképpen bárki bármikor besétálhat egy fegyverboltba és minden különösebb vizsgálat nélkül szabadon vásárolhat. Megteheti, hiszen 1791 óta minden amerikai állampolgárnak elidegeníthetetlen joga, hogy fegyvert tartson illetve hordjon magánál. Mivel nincs egyetemes fegyvernyilvántartási rendszer az országban, így csak becslésekre lehet hagyatkozni. Az egyik legfrissebb felmérés szerint hozzávetőlegesen 400 millió fegyver lehet az USA-ban, ennek 98%-a civilek kezében.

A mára már értelmetlenné vált jogszabály mellett az amerikai fegyverlobbi is hozzájárult ahhoz, hogy 2016-ban a gyerekek és a kamaszok körében a legtöbb haláleset a fegyveres támadásokhoz volt köthető.

Svájcban is sok a fegyver még sincs tömeg lövöldözés

Az alpesi országban is rendkívül magas a magánkézben lévő fegyverek száma, 8 millió lakosra mintegy 2 millió fegyver jut (100 lakosra 46 db). Ennek ellenére Svájcban 2011 óta nem volt tömeg lövöldözés. Ennek hátterében több tényező is áll, ami jó iránymutatásként szolgálhatna az amerikai honatyáknak is.

A svájciak felkészültek

Noha egyetlen épeszű embernek se jutna eszébe megtámadni egy gyakorlatilag bevehetetlen, hegyekkel teli országot, a svájciak mégse bízzák a véletlenre a dolgot. Elsősorban inkább kimaradnak az összetűzésekből (ez több mint 200 éve sikerül is nekik), de azért felkészültek arra az esetre is, ha támadás érné az országot. A teljes országhatár mentén aláaknázták az országot, így semmi esély sincs az ország gyors lerohanására.

Hagyományok

A svájciak a hazafias kötelességüket érzik, hogy az országuk védelmét a saját eszközeikkel is biztosítsák. Ezért már kamaszoknak is tartanak céllövő versenyeket. A 13-17 éves korosztály az 1600-as évek óta megrendezésre kerülő versenyére az ország minden részéről özönlenek a résztvevők. A versenyzők büszkén mutatják be a tudásukat, melynek alapja a megfelelő fegyverismeret és a kapcsolódó szabályok betartása.

Kötelező sorkatonasági szolgálat

Az országban a mai napig is kötelező a sorkatonai szolgálat. Minden arra alkalmas 18 és 34 év közötti férfinek részt kell vennie a szigorú kiképzésen, amely során a fegyverhasználat és tartás minden szabályát meg kell tanulniuk. A szolgálat után a polgároknak lehetőségük van megvásárolni a szolgálati fegyverüket, de csak abban az esetben, ha megkapják az engedélyt.

Szigorú vizsgálat

A hatóságok rendkívül nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy csak az kaphasson fegyvert, aki biztonságosan tudja azt kezelni, illetve nem tanúsított a korábbiakban semmiféle agressziót. Ezért a hatóságok alaposan lenyomozzák a kérvényezőt mielőtt kiadnák az engedélyt, és akár pszichológiai vizsgálatot is elrendelhetnek. Azok, akiket korábban bűncselekmény miatt elítéltek, vagy alkohol illetve drog problémákkal küzdenek, nem kaphatnak engedélyt.

Nyilvántartás

Minden kanton külön-külön is nyilvántartja a fegyverrel rendelkező lakosait. Ez a nyilvántartás magába foglalja azokat a fegyvereket is, amelyek nem engedélykötelesek, mint például a vadászpuskákat.

Nem szaladgálnak fegyverrel

Ezen felül még az engedéllyel rendelkező fegyver tulajdonosok se vihetik mindenhova magukkal a fegyverüket. Az otthonuk és a lőtér közötti útvonalon a megfelelő óvintézkedések mellett szállíthatnak csak fegyvert.

Összességében tehát elmondható, hogy a tömeg lövöldözések megelőzéséhez egy a fegyverismeretre és -biztonságra alapozott szabályozási rendszer alapvető fontosságú lenne. Hiszen a fegyver mindig csak egy eszköz marad, az emberen múlik, hogy hogyan használja azt.