Áttörést ért el az USA az új hiperszonikus rakétájával
A fegyverkezési verseny tovább erősödött a közelmúlt eseményei miatt, ám az amerikai haditechnika a hiperszonikus rakéták fejlesztésében eddig az orosz és kínai versenytársak mögött kullogott. Az új amerikai rakéta azonban megfordíthatja a versenyt.
Az USA lemaradt
Az oroszoknak már 2019-ben sikerült egy működő hiperszonikus rakétával előállni, a kínaiak pedig 2021-ben állították sikeresen Föld körüli pályára a saját rakétájukat. Azóta mindkét ország tovább fejlesztette a rendszereit, sőt az új rakéták bevethetőségén is dolgoznak már.
Korábbi sikertelen tesztek
Ezzel szemben az Amerikai Egyesült Államok Légiereje csak az idén hajtotta végre az első sikeres tesztjét.
Az amerikaiak eleve későn kezdték a fejlesztést, ami nem is ment zökkenőmentesen. A most tesztelt hiperszonikus rakéta azonban komoly előrelépést jelent, főleg, ha a további próbarepülések is jó eredménnyel zárulnak majd.
Az új rakéta
Az új rakétát a Lockheed-Martin, a világ legnagyobb fegyvergyártó vállalata, fejlesztette ki az amerikai légierőnek. Az ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon, légi indítású gyorsreagálású fegyver) típusú hiperszonikus rakéta első tesztje sikeresen zárult. A rakétát Kalifornia déli partjainál egy Boeing B-52 Stratofortress bombázóról lőtték ki a Csendes-óceánba.
Nem ülnek a babérokon
A légierő azonban nem dőlhet elégedetten hátra, hiszen továbbra is jelentős lemaradásban vannak Kínával és Oroszországgal szemben. A mérnökök a légierő tisztjeivel továbbra is megfeszített tempóban dolgoznak a rakétán. A tervek szerint további két szárazföldi tesztet hajtanak majd végre június végéig, hogy a hajtóművet tovább tökéletesítsék. Amennyiben ezek a tesztek is eredményesek lesznek, akkor az új hiperszonikus rakéta már idén szeptemberben megkaphatja a gyártási engedélyt. A sorozatgyártást várhatóan a Lockheed-Martin végzi majd feltéve, hogy fel tudja mutatni a megfelelő gyártási kapacitást.
Egy új szövetség
Eközben az amerikai vezetőség bejelentett egy Ausztrália, Egyesült Királyság, és az USA (AUKUS) között létrejött három oldalú biztonsági egyezményt is. A megállapodás értelmében a három nagyhatalom közösen fejleszt majd hiperszonikus fegyvereket valamint hiperszonikus elhárító védelmi rendszereket is.
A jelek szerint a szövetség, és legfőképpen az USA, minden tőle telhetőt megtesz majd, hogy a fegyver minél előbb bevethető legyen. Erre az ukrajnai helyzet további romlása miatt is egyre égetőbb szükség van.
A kép forrása: U.S. Air Force