Vitalik Buterin a Bitcoin felé kacsintgat, és otthagyja az Ethereumot?
Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin a héten nagyon sok bejegyzést osztott meg a Twitteren, amelyek közül sok ellentmondásokat is tartalmazott, és nem volt egyértelmű, mire gondolt Buterin.
Buterin tíz különböző ellentmondást sorolt fel, köztük az emberekre való támaszkodás csökkentését a tartós rendszerek építésével szemben. A másik ilyen bejegyzés a decentralizáció és a demokrácia szeretetét emelte ki az intellektuális elitekkel való egyetértésre való hajlamával szemben. Meglepő módon az említett ellentmondások közül több is arra utal, hogy Buterin nem elégedett az Ethereummal, konkrétan annak protokoll tervezésével. Mi több, arról is beszélt, hogy szeretné a projektjét Bitcoin-szerűvé tenni.
Egyesek ezt úgy értelmezték, hogy az Ethereum Proof-of-Workról (PoW) Proof-of-Stake-re (Pos) való átállása a vártnál nehezebbnek bizonyul.
Baj van az Ethereumnál?
A múlt hónapban az Ethereum Protocol fejlesztői csapat vezetője Tim Beiko azt nyilatkozta, hogy az egyesülés nem fog megtörténni júniusban, ahogyan azt korábban bejelentették. A Merge, azaz az egyesülés az egyidejűleg futó PoW és PoS láncok összevonására utal. Ez az esemény jelentős mérföldkőnek számít a ConsenSys réteg (ETH 2.0) befejezésében. A jelenlegi becslések szerint a bevezetés dátuma 2022. harmadik negyedéve és negyedik negyedéve közé eshet.
Figyelembe véve az állandó késéseket, egyértelmű, hogy a fejlesztők küzdenek a feladattal és annak nagyságával.
Buterin tweetjeiben arról beszél, hogy az Ethereumot egy olyan robusztus protokollá kívánja alakítani, amely képes ellenállni a „szélsőséges körülményeknek„. Talán a Terrán történt események emlékeztették őt arra, hogy mennyi minden forog kockán, ha a dolgok rosszul sülnek el.
Buterin azzal folytatja, hogy a kulcsfontosságú ETH dApp-ok sebezhetőek lehetnek a különféle támadásokkal szemben. Ráadásul ez a helyzet elmarad attól, ami biztonsági szempontból elfogadható.
„Ellentmondás van a vágyam között, hogy az Ethereum egy olyan L1 legyen, amely képes túlélni a valóban szélsőséges körülményeket, és a felismerésem között, hogy sok kulcsfontosságú alkalmazás az Ethereumon már most is sokkal törékenyebb biztonsági feltételezésekre támaszkodik, mint amit az Ethereum protokoll tervezésében elfogadhatónak tartunk.”
Az Input-Output vezérigazgatója és Buterin korábbi munkatársa, Charles Hoskinson rögtön viccesen reagált: „még nem késő a Cardanóhoz jönni.”
Buterin szimpatizál a Bitcoin maximalizmussal
A múlt hónapban Buterin egy blogbejegyzést tett közzé, amelyben a Bitcoin maximalizmusról értekezett.
A Bitcoin maximalistákat gyakran vádolják azzal, hogy mérgezőek és szűklátókörűek. Buterin azonban úgy érvel, hogy egy „egészséges adag intolerancia” megbocsátható a „legbecsületesebb” kriptopénz ideológiájának védelmében.
„Mi van akkor, ha a Bitcoin maximalisták valójában mélyen megértik, hogy egy nagyon ellenséges és bizonytalan világban tevékenykednek, ahol vannak dolgok, amelyekért meg kell küzdeni, és a cselekedeteik, személyiségük és a protokolltervezéssel kapcsolatos véleményük mélyen tükrözi ezt a tényt”.
A poszt nagyon mélyrehatóan foglalkozik a témával, olyan kérdéseket érint, mint például az egészséges pénz kifejlesztése. De megemlíti a „hiteles és az intolerancia” jellemzőket is, amelyek szükségesek a rossz szereplőkkel szemben. Buterin azzal zárta a mondandóját, hogy több maximalizmusra lenne szükség mindenhol.
Az írás alapján joggal feltételezhetjük, hogy Buterin a Bitcoin és az annak ideológiájának erős támogatója minden mással szemben. Ha a közelmúltbeli tweet írásait is idet vesszük, különösen azt a posztot, amelyben azt kívánta, hogy az Ethereum „Bitcoin-szerűbb” legyen, egyesek azt gyanítják, hogy Buterin el akarja hagyni az Ethereumot, hogy a Bitcoinon dolgozzon.