Az amerikai bányászcég 30 millió dollárnyi bitcoin bányászati berendezést ad el Oroszországban

A Compass Mining mintegy 30 millió dollár értékű, Szibériában található bitcoin bányászati berendezéstől akar megszabadulni, miután az USA szankciói lesújtottak az első bányászra.

Miközben a Nyugat szankciókkal próbálja meg Oroszországot büntetni, az amerikai székhelyű Compass Mining azt tervezi, hogy mintegy 30 millió dollár értékben eladja a Szibériában található bitcoin bányászati berendezéseit.

A döntés azután született, hogy az Egyesült Államok kormánya újabb szankciókat vezetett be, amelyek immár elérték a bitcoin bányászatot is.

Az amerikai szankciók elkerülése

A Bloomberg legfrissebb jelentése szerint a Compass Mining Oroszországban keres vevőket a 12 megawatt kapacitású bányászszerverekre. Vezérigazgatója, Whit Gibbs úgy véli, hogy a cég a berendezések értékének megtérülése után ki tudja majd fizetni a közel 2000 ügyfelét, akiknek a felszerelésével rendelkezik.

Az orosz szerverek, amelyektől a Compass hajlandó megszabadulni, a jelenlegi kapacitásának mintegy 15%-át teszik ki. Gibbs várakozásai szerint a cég működési kapacitása az év végére 355 MW-ra bővülhet, miután a szibériai berendezéseket értékesítik.

A vállalatnak van egy újabb 10 MW-os szerveregysége is, amelyet az elkövetkező hónapokban szállítottak volna Oroszországba. A vezető azonban fenntartotta, hogy ezeket „észak-amerikai, nevezetesen texasi létesítményekbe irányítják majd át”.

A texasi székhelyű vállalat a bitcoin bányászat Kínából való kivonulása után, komoly aktivitást tapasztalt Szibériából. Sok bányász Oroszországba költözött az ország alacsony villamosenergia díjai miatt. Összehasonlításképpen: Szibériában és a norilszki régióban az áram ára akár 0,03 dollár is lehet kWh-ként. A dolgok azonban az ukrajnai invázió után megváltoztak, és a kriptobányászat ökoszisztémája a nyugati szabályozó hatóságok erős ellenőrzése alatt került.

Minden szem az orosz kriptobányászati ökoszisztémára szegeződik

A frissen bevezetett szankciók az egyik legnagyobb csapás a bányászati iparágra, mivel a bányászok továbbra is a barátságosabb országok és a költséghatékony energia után kutatnak. A Compass Mining attól tart, hogy a BitRiver sorsára jut.

Mint arról korábban beszámoltunk, az OFAC azt állította, hogy Oroszország „versenyelőnnyel rendelkezik a kriptobányászatban”, hivatkozva az ország energiaforrásaira és hideg éghajlatára.

Igor Runets, a BitRiver alapítója és vezérigazgatója azonban azt állította, hogy a vállalat „soha nem nyújtott szolgáltatásokat orosz kormányzati intézményeknek, és nem dolgozott olyan ügyfelekkel, akik már szankciók célpontjai voltak”. Emellett cég székhelye hiába van Svájcban, a szankciók ugyanúgy érintik.