Több tucat orosz felhasználót blokkolt a GitHub

Az orosz állampolgárokat egy újabb platformon lehetetlenítik el az országgal szemben meghozott szankciók. Míg korábban több cég is úgy nyilatkozott, hogy az orosz agressziót nem az ország lakosain fogják megtorolni, mostanra ez az ígéret lassan semmivé foszlik.

A GitHub is beállt a sorba

A legutóbbi szankciók nyomán a GitHub több mint egy tucat orosz felhasználó fiókját blokkolta. Az egyik legnagyobb fejlesztői platformról olyan tagokat zártak ki, akik kapcsolatban álltak az Amerikai Egyesült Államok által feketelistára tett cégekkel.

Túlzott lelkesedés vagy bakiparádé

A szankcionált vállalatok között több nagybank is szerepel, mint például a Sberbank vagy az Alfa-Bank. Többek között a velük szerződésben álló fejleszetőket blokkolta a GitHub. A nagy igyekezetben azonban olyan fiókokat is letiltott a platform, amelyek tulajdonosai már régen nincsenek kapcsolatban a felsorolt cégekkel.

Így járt többek között Szergej Bobrov is, akinek mindenféle figyelmeztetés nélkül deaktiválták a fiókját. A kutató kapcsolatba lépett az üzemeltetővel, és még aznap ismét használatba vehette a platformot.

Több orosz fejlesztő is jelezte, hogy egyik pillanatról a másikra megtagadták a hozzáférésüket. Amikor azonban megpróbálták jelezni a problémát egy sablon levelet kaptak csupán válaszként. Az automata válaszban a GitHub tájékoztatta őket a kitiltás okáról, illetve egy linket biztosított a károsultak számára, ahol fellebbezhetnek a döntés ellen.

A közösség is kivetné az orosz felhasználókat

A neten petíciót is indítottak az orosz fejlesztők ellen. Már a GitHub közösségében is egyre többen követelik az orosz felhasználók teljes körű kitiltását. A visszajelzések között indított beszélgetés azonban egyre partalanabbá válik. Mindkét oldalról záporoznak az érvek, de láthatóan nincs értelmes megoldás a problémára. A hozzászóló orosz felhasználók nem támogatják a háborút, míg a másik oldalon páran véres megtorlást követelnek.

A józanabb hangok azonban kifejtették, hogy semmit se oldana meg, ha az orosz fejlesztők megélhetését elvenné a platform. Az átlagember gyakorlatilag semmilyen módon nem tud nyomást gyakorolni az ország vezetésére, különösen a jelen helyzetben.

Két tűz között a Github

A GitHub vezetősége több, de inkább kevesebb sikerrel próbálja hűteni a kedélyeket. Egyrészt a cégnek eleget kell tennie a kormányzati szankcióknak, hacsak nem akar maga is büntetés elé nézni. Másrészt pedig nem engedheti meg magának azt, hogy a közösség előtt egy mindenható cenzorként jelenjen meg, aki saját tetszése szerint bármikor bárkit letilthat.