Nagy gáz Németországban: 50%-os áremelkedést várnak a boltokban
Alig néhány nappal azután, hogy Németország eddigi legmagasabb inflációját jelentette be, a helyiek pedig komoly ellátási lánc problémákról számoltak be, hétfőn a Német Kereskedelmi Szövetség (HDE) arról informálta a fogyasztókat, hogy a mindennapi árucikkek és élelmiszerek újabb áremelési hullámára kell felkészülniük.
A Reuters jelentése szerint a német kiskereskedelmi láncok árai 20 és 50% közötti mértékben fognak megugrani.
„Már az ukrajnai háború kitörése előtt is mintegy öt százalékkal emelkedtek az árak a teljes termékpalettán az energiaárak emelkedése miatt” – mondta Josef Sanktjohanser, a HDE elnöke a Neue Osnabrücker Zeitung pénteki számában. Mivel Oroszország inváziója a gazdaságot és az ellátási láncot is keményen sújtja, újabb áremelkedések sorozata van kilátásban.
„Az áremelések második hulláma jön, és ez minden bizonnyal kétszámjegyű lesz” – figyelmeztetett Sanktjohanser, akit a The Local idézett.
A kereskedelmi szövetség elnöke szerint az első kiskereskedelmi láncok már megkezdték az áremeléseket Németországban, és a többi valószínűleg követni fogja őket.
„Hamarosan láthatjuk majd, hogy a háború hatása az árcímkéken is tükröződik az összes szupermarketben” – tette hozzá Sanktjohanser.
Nemrég olyan népszerű kiskereskedelmi láncok, mint az Aldi, az Edeka és a Globus jelentették be, hogy kénytelenek lesznek emelni az áraikat. Az Aldiban a hús és a vaj hétfőtől jelentősen drágul a beszállítók áremelése miatt.
„Az ukrajnai háború kezdete óta olyan áremelkedés történt a beszerzési árakban, amilyet korábban még nem tapasztaltunk” – jelentette be pénteken az Aldi Nord szóvivője.
Két héttel ezelőtt az Aldi mintegy 160 termék árát emelte meg, egy héttel később pedig további 20 termék drágult. Más szupermarketláncok gyorsan követték a példáját.
Pánikvásárlásról számolt be több szupermarket
Februárban Németországban az újraegyesítés óta a legmagasabb mértékben emelkedtek a megélhetési költségek, a mindennapi fogyasztási cikkek átlagosan 7,3%-kal drágultak. A szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis szerint a januári 5,1 százalékról a februári 7,3 százalékra való ugrás az ukrajnai orosz invázió hatását tükrözi, amely miatt az olaj és a gáz ára az egekbe szökött.
Az Ifo Intézet nemrég közzétett felmérése szerint a németországi élelmiszer-kiskereskedelmi szektor szinte valamennyi vállalata áremelést tervez.
Bár az áremelések aggodalomra adnak okot a nehéz helyzetben lévő német fogyasztók számára, az iparági szakértők nem számítanak arra, hogy a közeljövőben hiány lesz a termékekből a polcokon. Ami persze várható, ha az árak olyan magasra szöknek, hogy sokkal kevesebben engedhetik meg maguknak bizonyos termékek megvásárlását.
Joachim Rukwied, a mezőgazdasági szövetség elnöke szerint az élelmiszerellátás Németországban még legalább egy évig biztosított – bár ezt követően az előrejelzések már eléggé bizonytalanok. A hiányról szóló pletykák miatt a szupermarketek tulajdonosai olyan pánikvásárlásra panaszkodnak, amilyenre a járvány első hónapjai óta nem volt példa.
A német szupermarketek az étolaj és a liszt vásárlását is korlátozni kezdték, hogy megakadályozzák az őrült rohamot a készletek feltöltésére azokból az árucikkekből, amelyekről a vásárlók azt hiszik, hogy elfogynak.