Nem vicc, 40 ezer évre ítélnék a bedőlt kriptotőzsde alapítóját
A Thodex tőzsde alapítója és vezérigazgatója tavaly óta szökésben van, miután kiderült, hogy cége több milliárd dollárral húzta le az ügyfeleket.
A török ügyészek azt kérik a bíróságtól, hogy a rendelkezésre álló információk alapján 40 ezer évre börtönözzék be a bedőlt tőzsde fejét.
A helyi média jelentései szerint a gyanúsítottak a Thodex kriptotőzsdét érintő csalásban érintettek közé tartoznak. Az ügy fő gyanúsítottja, Faruk Fatih Özer, a Thodex alapítója és vezérigazgatója, aki jelenleg szabadlábon van, és körözés alatt áll.
Menekül a Thodex kriptotőzsde vezérigazgatója
Mint arról még tavaly beszámoltunk, a Thodex török kriptotőzsde arról tájékoztatta a felhasználókat, hogy 4-5 napra offline állapotba kerül egy értékesítési folyamat miatt. A naponta több millió dolláros tranzakciókat lebonyolító platform az ország egyik legnagyobb kriptokereskedési felülete volt.
A felhasználók a Twitteren fejezték ki aggodalmukat, amikor nem tudtak hozzáférni a számláikhoz vagy nem tudtak pénzt lehívni, ami végül országos rendőrségi razziához vezetett. Ennek eredményeként állítólag mintegy 2 milliárd dollárnyi befektetői pénz veszett el. Ekkor mintegy 62 embert tartóztattak le és vettek őrizetbe a nyomozási folyamat során.
Özer akkor azt állította, hogy csak azért utazott el, hogy külföldi befektetőkkel tárgyaljon, és hamarosan visszatér Törökországba. Az ügyészek azonban azt állították, hogy Albániába menekült, és az Interpolon keresztül vörös riasztást adtak ki letartóztatására.
Úgy tűnik viszont, hogy a letartóztatására irányuló erőfeszítések továbbra is sikertelenek, mivel még mindig szabadlábon van. Az albán hatóságok ugyan elfogtak néhány embert, akik állítólag menedéket nyújtottak a bűnözőnek, a mai napig nem sikerült a férfi nyomára bukkanni.
Bár a fő gyanúsítottat még nem találták meg, az eljárás nem állt le. A vádak között szerepel bűnszervezet alapítása, valamint banki és hitelinformációs rendszerek csalásra való felhasználása.
Ha megtalálják Özert, 40 564 év börtönbüntetésre számíthat. Míg a Chainalysis becslése szerint mintegy 2 milliárd dollárnyi veszteség keletkezett, a vádiratból az derült ki, hogy a tőzsdei összeomlás miatti teljes veszteség 24 millió dollár.
A Thodex csak egy volt a számos tavalyi kriptobotrány közül, az iparág idén is számos átverésnek és kibertámadásnak volt tanúja, pedig még csak áprilist írunk.
Nemrég a Ronin nyilvánosságra hozta, hogy több mint 600 millió dollár lovasítottak meg tőle a támadók. Sokan azért tarják a tisztes távot a kriptovalutáktól, mert tartanak az efféle csalásoktól és átverésektől, melyből sajnos akad bőven.