Vízerőművekbe telepítenek bitcoin bányászfarmokat Olaszországban

A gazdasági fenntarthatóságra törekedve egyre több észak-olaszországi vízerőműben kezdenek el bitcoint bányászni.

Idén Daniele Graziadei polgármester vezetésével a mintegy 2500 embernek otthont adó Borgo d’Anaunia lett Olaszország első olyan települése, amelynek vízerőműjében bitcoin bányászatba kezdtek. Az Alta Novella turbinatermének egyik végében ugyanis egy kis polcon 40 darab ASIC bányászgép működik, amelyek az erőmű által megtermelt energiát használják.

Az Alta Novella vízerőmű története

Az Európai Unió egyes szabályozó hatóságai és parlamenti képviselői az egyre emelkedő energiaárak, valamint a BTC bányászatának magas energiafelhasználása miatt nemrég a proof-of-work alapú kriptovaluták – mint amilyen a bitcoin is – betiltását kezdeményezték. Olaszországban azonban a javaslat arra ösztönözte a vízerőművekben bitcoint bányászó települések önkormányzatait, hogy folytassák, emellett pedig népszerűsítsék a tevékenységüket.

Az Alpokkal határos észak-olaszországi régiókban a vízbőségnek és a nagy szintkülönbségeknek köszönhetően több tucatnyi vízerőmű található. Alta Novella vízerőműje az 1960-as évek óta Borgo d’Anaunia tulajdonában volt, viszont mivel nem volt gát a folyón – és emiatt nem volt mód a Novella folyó szabályozására – az erőművet később leállították. 2008-ban az önkormányzat azonban úgy döntött, hogy újra megnyitja a létesítményt. Annak ellenére, hogy az erőművet felújították, a turbináját pedig kicserélték, az Alta Novella működése nem éppen problémamentes. Ha ugyanis alacsony a folyó vízhozama, akkor nagyon lecsökken az energiatermelés, ez pedig az utóbbi években többször is problémát okozott az észak-olaszországi település vízerőműjének.

„Ha nincs hó, ami megnövelné a folyó vízszintjét, akkor kevesebb áramot tudunk termelni, ráadásul az előző években többször is le kellett állítanunk a létesítményt karbantartások miatt.” – mondta Graziadei.

Borgo d’Anaunia polgármesterét az EU kriptovalutákat betiltó javaslata, illetve gazdasági szempontok motiválták, amikor úgy döntött, hogy bitcoin bányászatba kezd a vízerőmű turbinatermében. Valójában nem is az önkormányzat bányássza a BTC-t, hanem az az Alps Blockchain nevű olasz technológiai vállalat, amely az önkormányzattal együttműködve felállította a bányászfarmot.

Az Alps Blockchain

Az Alps Blockchain-t, a vízerőművekben bányászfarmokat létrehozó olasz startupot két 23 éves fiatal alapította Trentóban, egy észak-olaszországi városban, amelyet a kriptovaluták iránti korai érdeklődése miatt „Bitcoin-völgynek” neveztek el.

A vállalat alapítói, Francesca Failoni és Francesco Buffa még néhány évvel ezelőtt találkoztak, amikor rendezvényszervezőként dolgoztak. A két fiatal tanulmányozni kezdte a kriptobányászatot és felfedezték, hogy egyre inkább a megújuló energiaforrások használata felé mozdul el az olyan energiaigényes mechanizmusok működtetése, mint a bitcoinnál is használt proof-of-work rendszer. Failoni és Buffa azt is megtudta, hogy néhány észak-olaszországi vízerőműnek nehézséget okoz, hogy a kormány anyagi támogatása nélkül is nyereségesen működjenek. Később ez ösztönözte őket arra, hogy vízerőművekben kezdjenek el BTC-t bányászni.

vízerőművekben bitcoin Olaszországban

Failoni – aki egyébként jelenleg az Alps Blockchain pénzügyi igazgatója – elmondta, hogy szerettek volna a kriptoközösség tagjai lenni és valami maradandót alkotni a blokklánc világában, viszont ők maguk a magas energiaárak miatt nem tudtak bitcoin bányászatba kezdeni.

Betiltaná az EU a kriptobányászatot?

Tavaly novemberben svéd környezetvédők nyílt levelet tettek közzé, amelyben a kriptobányászat betiltását követelték az EU-ban a bányászat nagy energiafelhasználására hivatkozva.

„Svédországnak szüksége van a kriptobányászok által felhasznált megújuló energiára, ráadásul a kriptovaluták bányászata veszélyezteti a Párizsi Megállapodás betartását is.” – olvasható a levélben.

Azóta az EU-ban egyre több politikus támogatja az energiaigényes kriptovaluták betiltását vagy korlátozását. A múlt héten az Európai Parlamentben egy bizottsági szavazáson épphogy elvetették azt a javaslatot, amely betiltaná azokat a kriptovalutákat, amelyek nem tudnak átállni a proof-of-work mechanizmusról egy környezetbarátabb rendszerre, például a proof-of-stake-re. Nagyon úgy tűnik, hogy az Európai Unió komolyan fontolgatja a proof-of-work konszenzuson alapuló kriptovaluták betiltását, az intézkedés értelmében ugyanis gyakorlatilag betiltották volna a bitcoint a tagállamokban.

Azt egyelőre nem tudni, hogy azok az olasz vízerőművek, amelyek a megtermelt energia egy részét BTC bányászatra fordítják, enyhíteni fogják-e a parlamenti képviselők aggodalmait az EU-ban.