A harc folytatódik, akkor az EU-ban mégis betilthatják a bitcoint?

Európában még nem ért véget a harc a bitcoinhoz hasonló digitális érmék betiltásával kapcsolatban. Ez a hét kritikus a proof-of-work bányászat betiltását célzó jogszabályok szempontjából.

Március 14-én az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága úgy döntött, hogy a népszerű kriptovaluták, például a bitcoin és az ethereum alapjául szolgáló proof-of-work konszenzusmechanizmusnak megkegyelmez. Azonban Dr. Stefan Berger, a MiCA jogszabályi keretéért felelős uniós parlamenti képviselő akkor azt is elmondta, hogy a problémás bekezdést ugyan visszavonták, de végleges döntés még nem született.

Berger most tette közzé az európai kriptorendszer szabályozásának demokratikus folyamatának következő szakaszára vonatkozó ütemtervet. A jogszabály jelenleg a háromlépcsős egyeztetéseken megy keresztül. Ez a parlamenti eljárás egy olyan része, amely három, a bizottság, a tanács és a vezető képviselő közötti informális beszélgetések formájában zajlik.

Az ERDi (European Digital Rights) szervezet a háromoldalú egyeztetéseket „nem demokratikus, nem elszámoltatható és nem átlátható eljárásnak” minősítette. A kriptovilág számára sajnálatos módon ez a folyamat fogja végső soron meghatározni a proof-of-work sorsát Európában.

A bitcoin betiltása ismét napirendre kerülhet

Berger kifejtette, hogy ez a hét létfontosságú lesz a proof-of-work érmék, mint a BTC számára. A tárgyalás mandátuma megtámadható, ha szerdán csak 71 képviselő ellene szavaz. A jelentés jelenlegi formája nem tartalmazza a proof-of-work tilalmát, amely egy korábbi változatba bekerült.

Múlt héten elvetették azokat a módosításokat is, amelyek a „fenntarthatatlannak” ítélt kriptovalutákat engedélyezték volna. Így maradt a jelentésnek egy olyan változata, amely nem tartalmazott olyan szöveget, amely úgy értelmezhető, hogy a bitcoinhoz hasonló érmék betiltására tett kísérletet.

Ha azonban a mandátumot ebben a szakaszban elvetik, akkor az a plenáris ülésre (az EU Parlament egy ülése) kerül, ahol egy áprilisi elutasítás esetén a MiCA-jelentés teljes egészében visszakerül.

Berger szerint, ha ez megtörténik, a jelentés további módosítások tárgyát képezheti, amelyek között szerepelhet az S&D és a Zöldek által vezetett, a proof-of-work érméket célzó esetleges tilalom. Ezért ez a hét létfontosságú, hogy jelezze a kriptovaluta, pontosabban a kriptobányászat lehetséges jövőjét Európában. Világos meghatározásokra van szükség a proof-of-work kriptobányászattal kapcsolatban.

Miért NEM kellene betiltani a bitcoint?

A bányászat hatékonyságáról és különösen a bitcoin-bányászat fenntarthatóságáról szóló vita fárasztó. Michael Saylor nemrég azt mondta, hogy „a pénz energia”, ami valóban értelmes meglátás. Az energia az egyetlen dolog ebben az univerzumban, amelyet nem lehet létrehozni vagy megsemmisíteni, így minden kereskedésnek és tranzakciónak energiaátvitellel kell járnia.

Ez az energiaátvitel átlátható és lineáris; csatlakoztatsz egy bányászt, áramot vonsz le, és végül kapsz egy blokkjutalmat. Bár az energia átláthatóságát, valamint az energia és a proof-of-work közötti közvetlen összefüggést a kripto hatékonysága miatt méltányolni kellene, ehelyett pazarlónak és fenntarthatatlannak tartják.

A kriptón kívül nincs még egy olyan hatékony pénzforma, mint a bitcoin.

Nincs szükség irodára, amely tele van minden nap munkába ingázó dolgozókkal. Nincs szükség fűtésre vagy energiaszámlára olyan tevékenységekhez, amelyek nem kapcsolódnak közvetlenül a bevételtermeléshez. A bitcoinnak nincs szállító teherautókat igénylő ellátási lánca. A vállalat gyártási folyamatának melléktermékeként nem keletkezik mérgező hulladék, nem hatékony gépekből. És biztosan nem kell kiszámolni annak a magánrepülőgépnek az ökológiai lábnyomát sem, amellyel a vezérigazgató átrepül az országon a következő igazgatótanácsi ülésre. A bitcoinhoz használt berendezések a lehető legtisztább formában alakítják át az elektromosságot pénzzé.

Valójában tavaly júliusban a Forbes arról számolt be, hogy „a Bitcoin-bányászat nagyobb arányban használ fenntartható energiát, mint bármely nagyobb ország vagy iparág”. Ha a szabályozásról és a proof-of-work bányászat fenntarthatóságáról beszélünk, akkor arról is beszélnünk kellene, hogyan segíthetnénk a kriptobányász cégeket a 100%-ban megújuló energiára való átállásban. Ha 100%-ban megújuló energiát használunk a kriptobányászathoz, az 100%-ban hatékony a monetáris rendszer számára.