Egy kis sziget életét örökre megváltoztatta a bitcoin
Miután tavaly szeptemberben a világon elsőként Salvador elfogadta a bitcoint törvényes fizetőeszközként, sokan úgy gondoltunk a latin-amerikai országra, mint egy társadalmi kísérletre, de fontos megérteni azt, hogy a bitcoin valójában milyen hatással is van/volt a salvadori gazdaságra, és hányféleképpen tud segíteni a hosszú távú pénzügyi szabadság és stabilitás biztosításában.
Salvador fővárosától, San Salvadortól körülbelül kétórás autóútra délkeletre fekszik Isla Tasajera kis közössége. A szigetet délről a Csendes-óceán határolja, és csak hajóval érhető el, lakossága pedig csekély, nagyjából 1500 fő.
Tavaly novemberben a Bitcoin Black Friday és a kriptósok körében jól ismert Bitcoin Magazine segített pénzt gyűjteni egy vadonatúj hajó építéséhez, amellyel a diákokat és a tanárokat az iskolába és vissza el lehet vinni, valamint élelmiszert és ellátmányt lehet szállítani. A csónak mellett az összegyűjtött pénzt általános iskolai felszerelések, laptopok vásárlására a technológiai központ számára és az iskola fenntartására is felhasználták.
Korábban a diákok és a tanárok napi 3 dollárt fizettek a szárazföld és a sziget közötti ingázásért. Ezzel a hajóval mostantól ingyen utazhatnak a helyiek. Egyesek számára ez a hajó csak egy újabb közlekedési eszköz, de az Isla Tasajera lakói számára a Bitcoin Boat jelenti az egyetlen eszközt a külvilág felé.
A Built With Bitcoin Alapítvány több mint hat hónapja fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy a bitcoint megismertesse a közösséggel és megmutassa neki, hogy milyen sok előnnyel jár a kriptovaluta használata.
De hogyan lehet megtanítani az embereket a bitcoin működésére, ha még ivóvízük sincs?
A sziget igen elmaradott, az ott élőknek olyan komfortnélküli házaik vannak, amelyek nem rendelkeznek fürdőszobával, az áramellátás akadozik, az épület pedig olyan gyenge anyagokból épült, hogy csoda, hogy a szél el nem viszi. A dokkoktól rövid sétára található a helyi iskola, amelynek helyreállításában a Built With Bitcoin Alapítvány segített.
„Nagyon hálásak vagyunk az alapítvány támogatásáért” – mondta a sziget közösségi vezetője, Don Walter. „Hat hónappal ezelőtt még azt sem tudtuk, mi az a bitcoin, de most lehetőségünk van arra, hogy megtanuljuk és tovább tanítsunk másokat is az értékéről.”
Miért érdemes tehát a bitcoint használni?
A bitcoin gyors, költséghatékony és a tranzakciók átláthatók. A már fentebb említett alapítvány a BTC segítségével gyorsan küld pénzt a helyieknek, a bankok lassú és költséges tranzakciói nélkül. A szigeten élő családok egy része nem rendelkezik bankszámlával, de a bitcoin használatához mindössze egy mobiltelefonra van szükség.
Isla Tasajera szigetén szó szerint életmentő lehet a bitcoin, ha az ellátmányok fogytán vannak, vagy ha egy vihar elzárja a szigetet az alapvető szükségletektől. A bitcoin lehetővé teszi a sziget számára, hogy szinte azonnal értéket küldjenek, míg a hagyományos bankok esetében három-öt munkanapot is igénybe vehet bizonyos fiat átutalások feldolgozása.
„Az emberek nem fogadnak el olyasmit, amit nem értenek” – mondta Yusuf Nessary, a Built With Bitcoin igazgatója. „A közösségekben, ahol dolgozunk, oktatást nyújtunk – hogyan segíthet és gazdagíthatja a bitcoin a mindennapi életüket, és hogyan lehet eszköz a pénzügyi szabadság eléréséhez.”
Bizonyos értelemben pontosan ez az, amit Satoshi Nakamoto akart, amikor megalkotta a bitcoint: egy egyenrangú, emberektől embereknek szóló pénzformát.
Isla Tasajera lakóit nem érdekli a bitcoin árfolyamának napi ingadozása. Nem egy Twitter-mém ürügyén vesznek az emberek vagy éppen adnak el. Azért vesznek bitcoint, hogy kiszabaduljanak a fiat-rendszer szorításából, amely évszázadok óta visszatart számos országot, például Salvadort a nemzetközi függetlenségtől és növekedéstől.
„Alapítványunk az olyan közösségek miatt létezik, mint Isla Tasajera, akik felkarolták a változást” – tette hozzá Youssef. „Míg a fejlett világ számos részén a bitcoint spekulatív tevékenységre használják, addig Salvador lakói megtanítanak minket a valódi felhasználási eseteire és a lehetőségeire, amelyet a banknélküliek számára kínál.”