Az Intel bitcoin bányászchipje rosszabb, mint a Bitmain chipje

Az Intel amerikai mikrochip óriás nemrégiben bejelentette, hogy saját bitcoin bányászriggel törnének be a kriptovaluta piacra. A döntést az ISSCC nemzetközi számítástechnikai konferencián jelentették be, a BonazaMine névre keresztelt rigjük pedig állításaik szerint 1000-szer gyorsabb, mint a hagyományos GPU-k. A résztvevőknek az Intel egy komplett konfigurációt is bemutatott, amelyben 300 darab BonazaMine rig működik együtt, 40THash/másodperc kapacitással, 3600 watt energiaigénnyel. Bár a számok elsőre jónak hangzanak, egy a wccftech.com weboldalon megjelent elemzés szerint nyomába sem érnek a Bitmain ASIC-nek.

Kisebb, de gyengébb

Az elemzést készítő Colin Wu azt feszegeti, hogy az Intel bányászchipjének számítási kapacitása mindössze körülbelül a fele a Bitmain chip bányászati kapacitásának. Arról is beszél, hogy az Intel valójában egy még 2018-as fejlesztést használ a bitcoin bányászrigek építéséhez. Az Intel szakemberei szerint az a legoptimálisabb, ha a rigeket 75-ös csoportokban állítják össze. Ilyenkor a rigek hatékonysága együttesen dolgozva akár 5%-kal is jobb lehet, ami azért továbbra sem világrengető. Minden egység saját mikrokontrollerrel van ellátva, amely figyeli, hogy a rig ne melegedhessen túl.

Azt azonban fontos kiemelni, hogy az Intel bányászchipje sokkal kisebb, mint más ASIC hardverek, ezáltal jóval kisebb rigeket lehet készíteni a használatával. Ez azért is fontos, mert a kriptovaluta piacon az Intelen kívül gyakorlatilag nincs egyetlen olyan szereplő sem, amely kifejezetten a kisebb méretű bányászeszközök piacán próbálna innovációt bemutatni. Raja Koduri, az Intel magas számítási kapacitású hardverek és grafikai hardverek részlegének vezetője azt nyilatkozta, hogy a rigek kiszállítását még idén elkezdik. Ennek ellenére pontos dátumot nem erősített meg ezzel kapcsolatban.

Bár az utóbbi 1-2 év árrobbanásának köszönhetően a kriptovaluta bányászat piaca nagyon durván felfutott, mostanában a globális chiphiány ide is elkezdett betörni. Bár a jelenlegi árfolyamon továbbra is alig 1 év alatt teljesen megtérül egy top generációs ASIC rig ára, akkor is, ha a maradványértéket nem számoljuk, az ASIC rigek árai az egekbe szöktek. Egy csúcskategóriás rigért már akár 10 millió forintot is elkérnek a gyártók. Az Intel bitcoin chip fejlesztéséhez hasonló alternatív innovációk segíthetnek enyhíteni a rigpiac kínálati oldalának gyengélkedését.

( Forrás )