A világ legkorruptabb és legtisztább államai: Magyarország helyzete súlyosbodik
Mennyire súlyos a korrupció manapság a közszférában világszerte? Hogyan viszonyulnak egymáshoz a világ államai? Mégis ki mondja meg, hogy mely ország a leginkább és legkevésbé korrupt? Lássuk, mi minden történt a színfalak mögött az elmúlt 10 év alatt, és hol áll most Magyarország.
Az már talán senkinek sem mond újdonságot, hogy a közszféra a kormányzati rendszertől függetlenül, igenis létfontosságú szerepet játszik a gazdasági mobilitás és úgy általában a politikai szabadságjogok megteremtésében. A korrupció, a megvesztegetés, avagy lényegében az, hogy egy adott országban mennyire van jelen a hatalommal való visszaélés, szemlélteti az adott állam egyenlőségre való törekvését. Hogy minden ország ekvivalens esélyekkel induljon, a korrupció értékelésére a Transparency International több mint egy évtizede elkészítette a Korrupció Érzékelési Indexet (CPI). A mutató szakértői felmérések adataira épít, és egy adott skála szerint rangsorolja az országokat az egész világon. Az alábbi ábrán a 2021-es, CPI segítségével elkészített infografikát láthatjuk, mely szemlélteti a világ országaiban tapasztalható korrupciót és az utóbbi egy évtized alatt történt változásokat.
Mely ország a leginkább és legkevésbé korrupt?
Az említett index az elemzések összesítésével minden egyes országhoz egy 0-tól 100-ig terjedő skálán rendel pontszámot – ha egy ország 0-át kap, ott a korrupció nagymértékben érzékelhető, a 100-as értékelés pedig egyáltalán nem korrupt, tiszta országot jelöl.
Amint az a fenti ábrán látható, 88-as pontszámmal a skandináv országok, Dánia és Finnország, valamint Új-Zéland viszi a prímet. Ezek az országok az elmúlt évtizedben egyébként folyamatosan a lista élén álltak. Európában valamennyivel másképpen alakult a szereposztás, és az index által besorolt 20 legkevésbé korrupt ország közül 14 az EU tagállamai közé tartozik. Ázsiában is sok figyelemre méltó versenyző akadt, többek között Szingapúr, a 4. helyen; Hongkong, a 12. helyen; majd Japán, a 18. helyen.
Az amerikai kontinensen – meglepő vagy sem –, pusztán két ország került be a 20 legkevésbé korrupt állam közé: Kanada, a 13. helyen és Uruguay, a 18. helyen. Az Egyesült Államok 67 ponttal a 28. helyen végzett, közvetlenül Bhután, az Egyesült Arab Emírségek és Franciaország mögött.
A történelem során és jelenleg is számos konfliktussal küzdő ország helyzete továbbra sem fényes, ami abban is megmutatkozik, hogy a lista végére Afganisztán, Venezuela, Szomália és Dél-Szudán került. Ez utóbbi ország egyébként, mindössze 11 ponttal, a lista legvégén végzett, kiérdemelve a mindenkori legkorruptabb ország címét.
Hogyan változott a korrupció a világ országaiban és hazánkban?
A korrupció állandó és folyamatosan változó globális probléma, így az egyes országok helyzetének megítélése és összevetése során érdemes azt is figyelembe vennünk, hol javultak, illetve romlottak a körülmények.
A Seychelle-szigetek, Afrika legkisebb országa az utóbbi egy évtized alatt még +18 ponttal javított helyzetén, így 70 ponttal a legkevésbé korrupt államok közé tornázta fel magát. További figyelemre méltó javulást ért el Észtország – mely egyébként a 15 legkevésbé korrupt ország közé került –, Lettország és Fehéroroszország is. A kocka másik oldalán Ausztrália (-12) és Kanada (-10) az elmúlt évtizedben kiesett a 10 legkevésbé korrupt ország közül. Hozzájuk csatlakozott Magyarország (-12) és Szíria (-13) is, amely az index szerint a világ második legkorruptabb országa.
Ami Magyarországot illeti, nemrégiben az EU legkorruptabb államának volt titulálva, és a legutóbbi felmérés szerint pusztán csak azért foglalhatta el a dicsőséges második helyet, mivel Bulgária még többet rontott. Egy éve ilyenkor holtversenyben állt hazánk, Bulgária és Románia is, mostanra viszont Bulgária pontszáma 42-re nőtt, Magyarországé 43-ra romlott, Romániáé viszont 45-re javult.