Realizált HODL ráta: nő a bitcoin hodlerek aránya a piaci kínálatban
Elég régóta létező, bár kissé kevésbé ismert on-chain indikátornak számít a Realized HODL, azaz realizált HODL ráta. Ez a ráta a realizált kapitalizációs HODL hullámokat használja, ami igazából nem más, mint a HODL hullámmetrika súlyozva az adott hullámra vonatkozó időszak realizált árával. Pontosabban fogalmazva, a realizált HODL ráta az egy hetes és az 1-2 éves idősávokat használja a realizált HODL hullámmetrika időszakaiból. Bővebben a témáról ebben a cikkben a Bitcoin Magazine elmélkedett korábban.
Miért jó indikátor a realizált HODL ráta?
Elég tömény mondatok ezek bevezetésnek, de alapvetően a HODL hullámmetrika megértésével már érthető a realized HODL. A HODL hullámmetrika a teljes kriptovaluta kínálatot kor szerinti sávokba rendezi és ezen sávok külön színekkel kerülnek megjelölésre, hogy látható legyen az adott sáv szerepe a teljes kínálatban. Ennek segítségével megérthető tehát, hogy mi történik a „fiatal” és az „idősebb” coinokkal. Ebben a megfogalmazásban a fiatal és az idős arra vonatkozik, hogy mikor mozdult meg legutoljára az adott coin. Ahogy egyre több coinnal történik tranzakció és a „fiatal” coinok lesznek dominánsak, akkor a realizált HODL ráta emelkedik. Ilyenkor a hodlerek egyre kevesebb részét birtokolják a piaci értéknek.
Fordítva pedig a ráta csökkenése a régebbi hodlerek arányának emelkedését jelenti. Egy túlfűtött piaci helyzetben elég magas HODL rátára kell számítanunk. 2021-ben a bitcoin csúcsdöntései során nem azt láttuk, hogy a fiatal coinok aránya jelentősen megnőtt. A korábbi években ugyanis ez szinte mindig jellemző volt, főleg például a 2016-os forrongó piaci helyzetben. Ez jelezheti azt is, hogy a piac érettebbé vált, de azt is jelentheti, hogy már nem lép be annyira sok új vásárló és emiatt nem ugrik meg a fiatal coinok aránya. Január során végig azt láthattuk, hogy a realizált kapitalizációs HODL hullámok vonatkozásában egyre több és több coin kerül be az 1-2 éves sávba. A múltban ez a sáv a teljes kínálat közel felét biztosította, ma már alig 13%-át.