Az Európai Unió élen járhat a kriptoszabályozást illetően
A kormányok tavaly kezdtek el nagyobb érdeklődést mutatni a kriptovaluták szabályozása iránt. Az EU érdekes megoldással készül.
A kripto- és blokkláncvállalatok decentralizált és globális jellege miatt nagyon nehéz egy olyan szabályzatot létrehozni, amely minden egyes államban (ahol használnak kriptopénzt) megfelelne. Ennek oka, hogy az Európai Unió minden egyes tagállamában különböző az adó- és jogrendszer. Ez azt jelenti, hogy egy olyan vállalatnak, amely az EU szélesebb piacán akar működni, jelenleg 27 különböző jogrendszernek kell megfelelnie, amelyek közül sok még mindig nem ismeri el a kriptovalutákat eszközosztályként.
Határtalan üzlet a kriptovállalatok számára az EU-ban
Az Európai Unió kriptopiacára vonatkozó szabályozás (Markets in Crypto Assets, MiCA) keretében kiadott engedéllyel a kriptotársaságok az Európai Gazdasági Térség bármely országában működhetnének, még akkor is, ha nem felelnek meg az egyes országok jogrendszereinek minden szabványának. Ez az engedély szinte olyan lenne, mint egy univerzális útlevél, amely az Európai Unióban működő vállalatoknak és projekteknek határok nélküli üzleti környezetet biztosítana.
A MiCA keretszabályozást eredetileg még 2020-ban javasolták az Európai Bizottság Digitális Pénzügyi csomagjának részeként. És bár az Európai Tanács, az Európai Központi Bank és az európai adatvédelmi biztos csak 2021-ben adott zöld utat a javaslatnak, az Európai Parlament már ebben a negyedévben ratifikálhatja azt.
A CoinShares elemzőcég legfrissebb jelentésében megjegyzi, hogy az Európai Unió jogalkotási folyamatának összetettségére való tekintettel a MiCA-tárgyalások nagyobb valószínűséggel csak az év közepére fejeződnek be. Amennyiben ratifikálják, a MiCA hivatalosan 2024 nyarán indulhat el, és a kriptoipar javára alakíthatja át Európa szabályozási keretét.
A szabályozás a digitális eszközök négy különböző típusát ismeri el – fizetési tokeneket, eszközre vonatkozó tokeneket, használati tokeneket és e-pénz tokeneket. Az egyes token-kategóriák egyértelmű meghatározásával a MiCA nagyon átlátható szabályozási környezetet biztosítana az EU-ban működő vállalatok számára. Emellett megkönnyíti az Európai Gazdasági Térség valamelyik országában bejegyzett vállalatok számára, hogy üzleti tevékenységüket a régió többi részére is kiterjesszék.
A tény, hogy az Európai Unió proaktívan próbálja szabályozni az iparágat, összességében pozitív fejlemény. Viszont csakúgy, mint mindennek, a MiCA-engedélynek is megvannak a maga hátrányai.
A MiCA egyik legnagyobb problémája a DeFi (decentralizált pénzügyek) térrel szembeni vakság. Az ilyen jellegű jogszabályok kidolgozásának hihetetlenül lassú és összetett folyamata az EU-ban azt jelenti, hogy a szabályozóknak nehéz lépést tartaniuk a piaccal. Mivel a DeFi iparág exponenciálisan növekszik, bármilyen jogszabály, amelyet az Európai Parlament most javasolna, évekbe telne, mire végrehajtanák, ami lényegében elavulttá tenné azt.