Élet rejtőzhet a “Halálcsillag” kéreg alatti óceánjában
Meglepő adatokkal szolgált a Szaturnusz Mimas nevű holdja mellett nemrég elhaladó Cassini űrszonda. A tudósok korábban az élettelen fagyott sziklák csoportjába sorolták a holdat, amit csillagászati körökben csak “Halálcsillagként” emlegettek a felszínén lévő hatalmas kráter miatt. A Cassini által gyűjtött adatok azonban pont ennek ellenkezőjét bizonyították.
Élhető égitestek kutatása
A csillagászok a kezdetek óta keresik az élet nyomait más égitesteken. A modern kori tudomány szerint az élet elsődleges feltétele az égitesteken jelen lévő víz megléte. Ennek a feltételnek ugyan naprendszerünkben több hold is megfelel, azonban a legtöbb esetben jég található csak, amiben viszont jelenlegi ismereteink szerint nem alakulhat ki élet. Emiatt bár több holdról is biztosan lehet tudni, hogy van rajtuk jég, de a potenciálisan élhető égitestek listájára így mégse kerülhetnek fel.
Új besorolást kap a Mimas
A Mimas esetében is ez volt a helyzet, azonban eddig nem állt a csillagászok rendelkezésére elég adat ennek egyértelmű bizonyítására. A kutatóknak kapóra jött, hogy a Cassini űrszonda útja során pont a hold mellett haladt el, ezért Dr. Alyssa Rhoden vezetésével a Southwest Research Institute létrehozott egy kutatócsoportot a teória igazolására. Az űrszonda azonban meglepő adatokkal szolgált, ami nem várt fordulatot hozott a kutatásban: a Mimas felszíne alatt úgynevezett rejtett óceán található.
Az űrszonda apró ingadozásokat fedezett fel a Mimas forgásában, ami a Szaturnusz gravitációs hatásának tudható be. Ezek az ingadozások a hold felszínén súrlódási energiává alakulva elég hőt termelnek ahhoz, hogy felolvasszák a felszín alatti jeget. Az ingadozás ciklikus ismétlődése pedig árapályt hoz létre a rejtett óceánban, ami megakadályozza, hogy az ismét megszilárduljon.
Rejtett óceánok világai
A kutatás eredményeképpen egy új kategóriával is bővült az égitestek csoportja: a rejtett óceánok világai új kihívások elé állítják a csillagászokat. Dr. Rhoden úgy nyilatkozott, hogy ez a felfedezés teljesen új fénybe helyezi a naprendszerünkben és azon túl lévő potenciálisan élhető égitestek kutatását. Mint mondta, a mostani eredmények alapján sokkal több égitesten is adottak lehetnek az élet feltételei és a Mimas példájából okulva ezeket immár más szemmel fogják vizsgálni.
Az utóbbi időszakban nem a Mimas volt az egyetlen Hold, ami meglepetéssel szolgált. Nemrég egy kínai holdjáró fedezett fel a Holdon egy különös objektumot, ami továbbra is lázban tartja a csillagászokat.