Már csábítanák is el a kazah bitcoin bányászokat
A körülbelül 1 hete kezdődött kaotikus állapotok miatt egyesek már csábítanák is el a kazah bitcoin bányászokat máshová. Egy Maria Munoz nevű spanyol képviselő levelet nyújtott be a spanyol parlamentnek, amelyben olyan intézkedéseket sorol fel, amelyekkel kriptobarátabbá lehetne tenni az ország gazdaságát. A javaslat konkrétan kitér arra, hogy a kazahsztáni áldatlan állapotok hatására, sok bitcoin bányász menekülni kezdett az országból, és őket célzottan kéne Spanyolországba csábítani. A javaslat elég érdekes, hiszen miért mennének a kazah bitcoin bányászok pont Spanyolországba, de remekül felhívja a figyelmet a lényegre: a kazahsztáni események ismét észrevehetően átrendezhetik a kriptovaluta bányászat globális piacát, kicsit ahhoz hasonlóan (de persze nagyságrendekkel kisebb mértékben), mint ami a kínai kriptó ellenes intézkedések hatására történt.
Finalmente, y dada la importancia de Kazajistán para el mercado de las criptomonedas a nivel global, también hemos dirigido una pregunta más específica al Gobierno sobre este asunto.
6/6 https://t.co/GmF6EhW6hN— María Muñoz (@mariadelamiel) January 7, 2022
A kazah bitcoin bányászat gyakorlatilag leállt
Kazahsztánban a megemelkedett üzemanyagárak miatt robbantak ki hatalmas tüntetések még az előző héten, amelyek nagyon hamar politikaivá alakultak, és az emberek a rezsimmel szembeni általános elégedettségét fejezték ki. A tüntetéshullámoknak azóta több tucat halálos áldozata is van, az eseményeket pedig a hatalom többek között az internet lekapcsolásával próbálja megfékezni. Ez a Kazahsztánban található jelentős kriptovaluta bányászati kapacitás miatt igencsak fájt a Bitcoinnak. Egyes adatok szerint a blokklánc globális hashrátája 12 százalékkal csökkent.
Munoz egyébként közismerten kriptovaluta párti. Már tavaly októberben nyaggatta a helyi döntéshozókat, hogy tegyenek érdemi lépéseket azért, hogy az országba minél több kriptovaluta befektetés érkezhessen, javaslatai azonban nem igazán találtak meghallgatásra. A Ciudadanos párt, amelynek Munoz is a képviselője, az egész Európai Unióban egységes kriptovaluta irányelveket, szabályozást és kriptovaluta barát gazdaságot szeretne.
Sajnos nem sok ráció van abban, hogy a kazah bitcoin bányászok Európába jöjjenek, hiszen a kriptovaluta bányászat hatalmas energiát és laza szabályozást igényel, az elektromos áram pedig a közép-ázsiai régióban az egyik legolcsóbb a világon. Persze ez nem véletlen. Kazahsztánban az elektromos áram jó részét durván környezetszennyező széntüzelésű erőművek termelik. A hatalmas komplexumokat és a rengeteg felszerelést amúgy sem lehet csak úgy átköltöztetni valahova egyik napról a másikra, úgyhogy valószínűsíthető, hogy a legtöbb kazah bitcoin bányász egyszerűen próbálja helyben kivárni, hogy lecsendesedjenek a dolgok.