Az Ethereum elveszítheti a DeFi szektor feletti dominanciáját?
A JPMorgan sokakat meglepve meglepően nagy meggyőződéssel kijelentette, hogy véleményük szerint az Ethereum a jövőben elveszítheti a dominanciáját a DeFi szektor felett. Az Ethereum hálózat aktivitása sokszorosára nőtt az utóbbi években és sorra dönti a rekordokat. Ez az érdeklődés növekedés pedig egyértelműen a főleg Ethereum alapú DeFi világ és az NFT jelenség terjedésének köszönhető. A történtek hatására a hálózat natív érméje, az ether árfolyama az utóbbi években még a bitcoin árfolyamánál is sokkal jelentősebb emelkedést produkált. Sokan már a Bitcoin leendő trónfosztóját látják az Ethereum blokkláncban.
A JPMorgan elemzői azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy egyre népszerűbbek az alternatív blokkláncokon futó DeFi applikációk és az NFT tokenek közül is egyre több kerül inkább elsősorban a Cardano és a Solana blokkláncokra. Az elemzők szerint az Ethereum hálózat fejlődése már így is késésben van az eredeti Ethereum 2.0 ütemtervhez képest, amit sokan már adott szentírásként kezeltek. Arról nem is beszélve, hogy már eddig is több nehézség merült fel, mint az várható volt, így a jövőben még tovább húzódhatnak a skálázhatósági frissítések.
Egyre késik az Ethereum 2.0
Az elmaradt frissítések és a megugrott érdeklődés veszélyes kombinációjából adódóan az Ethereum tranzakciós költségek a pár évvel korábbi értékekhez képest a sokszorosára emelkedtek, és folyamatosan rendkívül hullámzóak voltak az utóbbi évben. Az sem volt ritka, hogy egyik napról a másikra a pillanatnyi gas fee akár a duplájára nőjön vagy a felére csökkenjen, a hálózati aktivitástól függően.
A JPMorgan szakértői rámutattak, hogy mindez tovább kedvez számos alternatív blokkláncnak, amelyek közül sok bár nem rendelkezik akkora háttér infrastruktúrával vagy nem olyan biztonságos mint az Ethereum, gyorsabbnak bizony gyorsabb. Az egyik ilyen feltörekvő csillag a Cardano hálózat, melynek natív érméje 2020 elején még 0,03-0,05 dollárért cserélt gazdát, idén augusztusban azonban a 2,85 dolláros árfolyamot is elérte. Ez körülbelül 80-100 szoros emelkedés. Összehasonlításképpen a bitcoin árfolyama ugyanebben az időszakban 8-12 szeres emelkedést mutatott be.
A kulcs az Ethereum DeFi dominanciájának megőrzésére az ETH 2.0 frissítés és a Sharding fejlesztés bevezetése lehetne, melynek köszönhetően a tranzakciók validálása nem egymás után, hanem párhuzamosan is történhetne. A fejlesztők szerint így a hálózat akár ezerszer gyorsabb is lehet. Bár ez nagyon jól hangzik, 2023 előtt már biztos nem fog rá sor kerülni, pedig eredetileg úgy volt, hogy még 2022 közepéig sikerül befejezni a fejlesztést.