A kamatemelés a kriptovalutákat is megmozgatja

A héten az amerikai központi bank bejelentette, hogy a jövő év a kamatemelés körül fog forogni. Nagy kérdés a befektetők körében, hogy mindez hogyan hat majd ki a kötvényeken túl más eszközök – többek között a kriptovaluták árfolyamára. 

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Kamatemelés, ami nem csak a kamatokat, hanem a kriptovalutákat is mozgatja

December 15-én a Federal Reserve (Fed) elnöke, Jerome Powell kijelentette, hogy „a magas infláció miatt azonnali beavatkozás kell a monetáris politikába”. Az elszabadult infláció leküzdéséhez a jegybank az eredetileg tervezettnél gyorsabb ütemben fogja visszafogni kötvényvásárlási programját. Ez 2022-ben legalább három kamatemelés végrehajtását is jelentheti. A nagyszabású pénznyomtatás és a tomboló infláció végül a dollár jelentős leértékelődéséhez vezethet. A kriptopiacot felpezsdítették a hírek, a teljes piaci kapitalizáció 140 milliárd dollárral, azaz körülbelül 6%-kal nőtt a hírt követő 12 órában.

Mindeközben nemrégiben csúcsra ért a világ egyik legnagyobb gazdaságának, az Egyesült Államoknak az államadóssága. A mérőszám szerint az ország most már a GDP-je 150%-ában van eladósodva, ami történelmi rekordnak számít. Jelenleg az államadósság összege több, mint 29000 milliárd amerikai dollár, ami 8 ezer milliárd dolláros növekedést jelent alig két év alatt. Az amerikai kormánynak két opciója van. Vagy elkezdi saját magát átméretezni, a kiadásait csökkenteni, vagy a gazdaság növekedését tolja előre. Azonban a FED kamatemelés programjával ez utóbbit igencsak nehéz lesz megvalósítani. Biden kormánya még mindig az adók növelésében látja inkább a kiutat.

FED kamatemelés

De hogyan hat a FED kamatemelés a bitcoin árfolyamára?

A kamatemelés elindításával a Fed megdrágítja a pénzintézetek hitelfelvételét, ami végső soron magasabb kamatok (hitelkártya, fogasztási hitelek, lakáshitelek) formájában hárul át a fogyasztókra. Az amerikaiaknak így kevesebb lesz a lehetőségük a költekezésre, ami elméletileg lehűti majd a gazdaságot és várhatóan csökkenti az inflációt.

A Fed kötvényvásárlások fokozzák a hatást. A múlt hónapban a jegybank havi 15 milliárd dollárral csökkentette a kötvény vásárlási programjának keretösszegét. Ezek után a héten úgy döntött, a jelenlegi 90 milliárd dolláros kötvényvásárlást további havi 30 milliárddal csökkenti majd.

Mindez mindenképpen hatással lehet bitcoinra és a kriptovaluták árfolyamára. A hatás azonban nem egyértelmű.

Míg a bitcoin sok befektető szemében az inflációt elkerülő deflációs eszköz (köszönhetően annak, hogy mindössze 21 millió darab lesz belőle elérhető). Ha csökken az inflációs nyomás, akkor kisebb “szükség” lehet a deflációs értékmegörző eszközre a befektetők kosarában. Másfelől ha megszűnik a pénzbőség, a kockázatosabb eszközök irányából az biztonságosabb (és lassan pénzt is hozó) eszközök irányába terelődik a tőke. Ez alapvetően a bitcoin és a kriptovaluták árfolyamának csökkenéséhez vezethet hosszútávon. Azonban ide el kell jutni és a jövő év még jelentős inflációt hoz várhatóan, amit a fenti intézkedések ki tudja milyen mértékben tudnak majd kordában tartani.

Ráadásul a kriptoeszköz árfolyama egyre inkább együtt mozog a tőzsdékkel, ahogy egyre több intézményi befektető csatlakozik a szektorhoz. És bár azt gondolhatnánk, hogy a részvények is kockázatos eszköz csoportnak számítanak, ezért lefelé tendálnak majd a gazdasági kilátásoknak megfelelően, valójában távolról sem ez történik. Az S&P 500 1,6%-ot, a Nasdaq pedig 2,2%-ot erősödött két egymást követő napon át tartó veszteség után a hírre reagálva.

Kiderült, milyen fontos is a CoinMarketCap oldala

A CoinMarketCap, a kriptovilág vezető adatszolgáltatásának egy program hibája valóságos káoszt robbantott ki a befektetők körében. Az történt ugyanis, hogy egy üzemzavar miatt a legtöbb kriptovaluta hihetetlen árfolyam növekedést mutatott. Ez pedig azt eredményezte, hogy az adatközlő vállalat információira támaszkodó különböző platformok hamis adatokat közöltek. Rengeteg ember hitte azt egy rövid ideig, hogy kriptomilliomos, sőt milliárdos lett. Sajnálatos módon azonban az öröm nem tartott sokáig, mert a vállalat a lehető leggyorsabban ki is javította a problémát.

A valós kriptopiaci árfolyamokat nem érintette különösebben a hiba. Azonban az eset jól rávilágít a decentralizáció fontosságára. Sok szolgáltatás alapja a CoinMarketCap adatszolgáltatása, emiatt pedig akár jelentős spriális árfolyam hatást is el tudott volna érni a technikai hiba, ha nem ilyen elképzelhetetlen mértékben és sebességgel emelkednek az árfolyamok.

Nem első ízben történt meg, hogy a CoinMarketCap rendszerében ilyen nagy horderejű probléma lépett fel. Ez év októberében hackertámadás érte a felületet, amely során több millió e-mail címet szivárogtattak ki. A 3,1 millió e-mail cím elviekben október 12-én szivárgott ki. A vállalat tette közzé a hackelés okát, de biztosított mindenkit afelől, hogy a támadók egyetlen fiók jelszavához sem jutottak hozzá.

Altcoin hírek

Egy Twitter felhasználó fedezte fel, hogy a legnagyobb Ethereum staking szerződésben 33,5 milliárd dollárnyi ether várja az Ethereum mainnet egyesülését a Beacon lánccal. Szám szerint pontosan 8,641,954 etherről van szó és az egyesülésig ezeket a coinokat nem lehet se küldeni, se költeni. A szóban forgó szerződés az Ethereum 2.0 Beacon láncán található staking szerződés, ami tavaly 2020. novemberében indult.

Egy BIOS frissítésnek köszönhetően az Ethereum bányászok most már 21%-kal magasabb hashrátát érhetnek el az Nvidia RTX 3080ti LHR EVGA verziójú videókártyák segítségével. A kártya nevében szereplő LHR a “Lite Hash Rate” rövidítése, ami egy beépített szabályozónak köszönhetően limitálta a kártya teljes bányászati hashráta kapcitását.

Elon Musk bejelentette, hogy a Tesla néhány termékért Dogecoint is el fog fogadni. A Dogecoin árfolyama a tweet hatására 20 százalékot emelkedett, egészen 0,20 dollárig.

A 2021-es év több szempontból is az egyik legjobb év volt az altcoinok számára. Megnéztük idén melyik kripto projektek teljesítettek a legjobban.

NFT metaverzum hírek

Egy ígéretes magyar NFT-projekt jelent meg a kriptotérben, mely segítségével megnyílhatnak akár a magyar művészek előtt is az NFT kapui. Cryptomemories NFT-projekt célja az utókornak megörökíteni azokat a pillanatokat, amikor a bitcoin ára új rekordot döntött. Minden árfolyam csúcs alkalmából egy NFT-t készítenek, ami emléket állít ennek a momentumnak és reprezentálja az akkori piaci hangulatot, eseményeket, híreket.

A Vodafone Group, a Vodafone Magyarország anyavállalata jótékonysági céllal fog aukcióra bocsátani egy SMS-t vagyis szöveges üzenetet NFT formájában.  Az aukció SMS-e igazi különlegességnek számít. A világon ugyanis ezt küldték el először még 1992. december 3-án, egy karácsonyi partin. Egész pontosan Neil Papworth egy brit mérnök Richard Jarvis-nek, a Vodafone alkalmazottjának továbbította a szolgáltató hálózatán keresztül. Az üzenetben ez állt: Merry Christmas vagyis magyarul Boldog karácsonyt!

Megtartották az első virtuális esküvőt a metaverzumban. Traci és Dave Gagnon egy felhő szolgáltatáson keresztül ismerkedett meg, így az esküvőjüket is a digitális világban tartották. A pár személyesen házasodott össze a New Hampshire-i Atkinson Resort & Country Clubban, ahol élnek, a szertartást David Oleary, az Universal Life Church felszentelt tagja vezette. Ezzel egy időben pedig virtuális ünnepséget tartottak a Virbelában, az azonos nevű cég által kifejlesztett virtuális térben, amely 3D-s környezeteket hoz létre üzleti és szakmai célokra.


Ha karácsonyra kriptovalutákat szeretnél adni, a Coinbase-en ennek is megvan az ízléses módja. A kriptotőzsde ajándékozási oldalán több mint 100 kriptovalutát lehet olyan felhasználóknak ajándékozni, akiknek már van Coinbase fiókjuk, 5 kriptovalutát pedig azoknak, akiknek még nincs. Az ajándék beváltásához természetesen később regisztrálni kell.