Több mint 1000 embert tartóztatott le az Interpol kiberbűncselekményekkel kapcsolatban

Az Interpol 1003 személyt tartóztatott le, akiket számos kiberbűncselekmény, többek között romantikus csalások (romance scam), befektetési csalások és online pénzmosás vagy illegális online szerencsejáték miatt vádoltak meg.

A nemzetközi művelet a HAEICHI-II kódnevet kapta, amely során 2021 júniusa és szeptembere között 20 ország rendőrsége vett részt a világ különböző pontjairól. Továbbá az Interpol egy új globális mechanizmust alkalmazott, az Anti-Money Laundering Rapid Response Protocol-t (ARPR), amely a tiltott pénzeszközök feltartóztatására szolgál. Ennek a segítségével a hatóságok 2350 bankszámlát zároltak, amelyek az online pénzügyi bűncselekményekből származó tiltott bevételekhez kapcsolódtak. Emellett több mint 27 millió dollárt foglaltak le az akció során.

A nemzetközi együttműködés fontossága

„A HAECHI-II művelet eredményei azt mutatják, hogy az online pénzügyi bűncselekmények száma nem mutatja a csökkenés jeleit. Ez főleg a koronavírus-járványnak is köszönhető. A nemzeti bűnüldöző szervek csak ilyen szintű globális együttműködés és koordináció révén tudnak hatékonyan fellépni a számítógépes bűnözés ellen.”-jelentette ki Jürgen Stock, az Interpol főtitkára.

A főtitkár kijelentése egy kolumbiai esetet idézett, amikor egy neves textilipari vállalatot több mint 8 millió dollárt csaltak ki. A bűncselekményben szereplő személyek egy vállalat jogi képviselőinek adták ki magukat. A bűnözők több mint 16 millió dollár átutalását rendelték el két kínai bankszámlára a vállalton belül. Az érintett cég a pénz felének átutalása után fedezte fel a csalást, majd értesítette a helyi hatóságokat a történtekről. Az ARRP-nek és a nemzetközi rendőrségi együttműködésnek köszönhetően a pénz több mint 94%-át rekordidő alatt sikerült visszaszerezni.

A kolumbiai eset során a támadók egy alkalmazást használtak, amely a Netflixen látható Squid Game sorozat nevét és márkajelzését jelenítette meg. A népszerű televíziós sorozathoz kapcsolódó terméknek álcázott alkalmazás valójában egy trójai vírus volt, amely letöltése után képes volt feltörni a felhasználó számlázási adatait, és a felhasználó kifejezett beleegyezése nélkül fizetős „prémium” szolgáltatásokra előfizetni. Az alkalmazás Kolumbián kívül más országok állampolgárait is célba vette már, ezért óvatosnak kell lennünk az ismeretlen applikációkkal.