A 93%-ban átoltott Írországban jön az újabb korlátozás, Gibraltár a karácsonyt is lefújta
Pocsék a COVID-helyzet Európában, egyre több országban vezetnek be korlátozó intézkedéseket a magas átoltottság ellenére is. Írországban sem jobb a helyzet, jön az éjféli bezárás. Gibraltár már a karácsonyi bulikat is lefújta.
A 93%-ban átoltott Írországot komolyan sújtja a koronavírus negyedik hulláma, ezért a kormány kedden új korlátozásokat vezetett be, miközben sokan attól tartanak, hogy az országban karácsonyra totális zárlatot rendelhetnek el.
Az új intézkedések ma lépnek hatályba, annak ellenére, hogy a kormány tisztviselői megerősítették, hogy Írországban a felnőtt lakosság legalább 93%-a be van oltva mindkét dózissal. Ezzel Írország a világ legátoltottabb országai közé tartozik, mégis, hasonlóan az Egyesült Királysághoz, Izraelhez vagy Gibraltárhoz, egyre több a napi fertőzött és sajnos a kórházakra is fokozott nyomás nehezedik.
Az új ír korlátozások, amelyeket félzárlatnak neveznek, magukban foglalják az országos éjféli kijárási tilalmat, az otthonról történő munkavégzést, valamint a már meglévő green pass szigorúbb ellenőrzését, amelyet mostantól a mozikban és a színházakban is fel kell mutatni.
Az ünnepi szezon kezdetén az éjféli kijárási tilalom különösen ellentmondásos – mivel aránytalanul nagy mértékben sújtja a kocsmákat, éttermeket és szórakozóhelyeket.
Az egyik szervezet, a Vintners’ Federation of Ireland (VFI), amely mintegy 4000 ír kocsmatulajdonost képvisel, a korlátozásra reagálva úgy fogalmazott:
„A hír, hogy a korlátozott nyitvatartási időt újra bevezetik, rendkívül kiábrándító fejlemény a késő estig nyitvatartó kocsma és éjszakai klub számára, amelyek közül sokan most kénytelenek lesznek bezárni mindössze három héttel az újranyitás után.”
Az évnek ez az egyik legkritikusabb időszaka, hiszen nemsokára jön a karácsony, a forgalom mindenhol megugrik, és újabb csapást mér a vendéglátóhelyekre, a több mint 1,5 éve tartó folyamatos bezárás és kinyitás után. A járvány miatti korlátozások sok hely számára fatálisak voltak, a kényszerű lezárást túlélők pedig arra panaszkodnak, hogy kezdett fellendülni az üzlet és most megint kaptak egy jó nagy pofont.
Ahogy az már megszokott, sok ír tisztviselő és szakértő az oltatlanokat hibáztatja, annak ellenére, hogy a Sky News rámutatott arra, hogy az egyik legjobban beoltott népességgel büszkélkedhet a szigetország, mivel a felnőttek 93%-a teljesen be van oltva.
Cases in Ireland are up 275% in the past month even with vaccine passports and 94% of everyone over 18 at least partially vaccinated, yet somehow politicians and media outlets continue to get away with gaslighting that vaccine passports can end the pandemic pic.twitter.com/MbDLk8FzdA
— Ian Miller (@ianmSC) November 17, 2021
Gibraltár lefújja a karácsonyi bulikat
Nem jobb a teljesen átoltott Gibraltáron sem. Mint ahogyan néhány napja írtuk, az Ibériai-félsziget déli csücskénél fekvő brit tengerentúli területen is hirtelen megugrott a COVID-esetek száma. A gibraltári kormány ezért bejelentette, hogy a hivatalos karácsonyi partikat, fogadásokat és hasonló összejöveteleket lefújja, és azt tanácsolta a lakosságnak, hogy a következő négy hétben kerüljék a társasági eseményeket és partikat. Nem javasolják további az érintkezést és az ölelkezést.
„Az elmúlt napokban a Covid-19-re pozitívan tesztelt emberek számának drasztikus növekedése élesen emlékeztet arra, hogy a vírus még mindig nagyon elterjedt közösségünkben, és mindannyiunk felelőssége, hogy minden ésszerű óvintézkedést megtegyünk saját magunk és szeretteink védelme érdekében” – mondta Samantha Sacramento egészségügyi miniszter.
A gond csak az, hogy elvileg Gibraltáron mindenki be van oltva. A hivatalos statisztikák szerint a lakosság 119%-a felvette az oltást, sokan a harmadik dózist is.
Egy neves olasz virológus szerint valami nagyon félresikerült
Andrea Crisanti, a La7 csatorna L’Aria che tira című műsorának vendége azt nyilatkozta: „Van valami, amit nem értünk.” Crisanti, aki a Padovai Egyetem mikrobiológiai és virológiai tanszékének igazgatója a vakcinák ellenére a fertőzések számának növekedésére utalt ezzel a mondatával. A neves virológus úgy fogalmazott: „Ez a boszorkányüldözés az oltatlanok ellen eltereli a figyelmet a fő problémáról. Angliában a lakosság 74%-a be van oltva, és naponta 40 ezer esetük van, míg Írországban, ahol a 18 év feletti lakosság 93%-a be van oltva, jelenleg [lakosság arányosan] a legtöbb fertőzöttel rendelkező ország a világon: valamit nem értünk, és ezt kell a fejünkbe vernünk”.
„Az oltatlanok kampányt nem szabad fügefalevélként használni a stratégiai és döntési hibák elfedésére. Nem végeztünk elemzést annak megértésére, hogy mely vakcinák nyújtották a legnagyobb védelmet. Egy a keverék készült, és nem világos, hogy a Moderna nagyobb védelmet nyújt-e, mint az AstraZeneca vagy a Pfizer. Ez olyasmi volt, amit könnyen meg el lehetett volna végezni, de nem tették meg. Miután elkészítettük ezt a hihetetlen keveréket, amelyben például van, aki AstraZenecát kapott, van, aki a Modernát, vannak, akik a két dózis keverékét, de nem tudjuk, hogy a lakosság védelme milyen szintű.”