A dél-koreai elnökválasztás egyik legfontosabb témája lett a kriptovaluta
A kriptovaluták helyzete kulcsfontosságú kérdéssé vált a dél-koreai elnökválasztás előtt. A politikusok minden lehetőséget megragadnak a kampány során arra, hogy szavazatokat szerezzenek, és most a kriptó lett a fő hívószó.
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormányzó Demokrata Párt jelöltje, Lee Jae-myung már ígéretet tett arra, hogy az érvényben lévő kriptovaluta adótörvényt felrúgja. A törvény szerint ugyanis a kriptokereskedés során szerzett nyereséget 20%-os adó terheli 2022 januárjától. Az elnökjelölt ezt a határidőt szeretné kitolni egészen 2023-ig. Fő ellenfele a People’s Power Party jelöltje viszont az egész kritpotörvény elhalasztását ígéri.
Most azonban Lee Jae-myung fokozta a tétet. Bejelentése szerint a pártja „komolyan fontolóra vette” egy kriptoeszköz létrehozását és a tokenek disztribúcióját az ország állampolgárai között.
November 11-én Lee részt vett a „Youth Talk on Cryptoassets” nevű rendezvényen, ahol kijelentette:
„Létre kell hoznunk egy alapítványt, amely képes kibocsátani egy világszinten elismert virtuális eszközt. Ez egyfajta forradalom, olyan, mintha egy új valutát hoznánk létre.”
Az elnökjelölt utalt arra is, hogy ő sokkal kriptobarátabb megközelítést fog alkalmazni, mint a most hivatalban lévő kormány. Emellett kifejtette, hogy jelenleg Dél-Korea „az elszigeteltség nemzeti politikáját” alkalmazza a digitális eszközökkel kapcsolatban.
„Jelenleg minden megvan tiltva, ezért mindannyian máshol intézzük a kriptovalutához kapcsolódó tevékenységeket. Ez a nemzeti vagyon kiáramlását hozza magával” – mondta.
A dél-koreai ellenzék tiltakozik a kriptoadó ellen
Kijelentése azonban kivívta az ellenzéki törvényhozók – különösen a People’s Power Party elnökjelöltjének, Lee Jun-seoknak is a nemtetszését. Ő a közösségi médiában bírálta, hogy jobb lenne inkább egy „Lee Jae-myung nonszensz NFT tokent” kibocsátani, mivel egy ilyen token legalább „szórakoztató lenne, és lenne piaci értéke”.
Lee Jun-seok azt is hozzátette:
„Lee jelölt végső soron azt állítja: „Ha átveszem a hatalmat, elpusztítom az országot.„”
A dél-koreai politikus azt is kiemelte, hogy a kormány bármilyen kísérlete arra, hogy saját tokent hozzon létre, egy „értelmetlen fehér könyvet” vonna maga után. Végezetül „jobcoin”-nak minősítette a tokent, ami koreai nyelven shitcoinnak felel meg.
Eközben a kriptoadóval kapcsolatban a kormány kitart amellett, hogy nem enged a kérdésben. A 2022-es januári bevezetést a tervek szerint szeretné véghez vinni. Komoly a veszélye azonban annak, hogy saját pártja aláássa ezt a törekvést. Egy helyi újság, Chosun arról számolt be, hogy a párttitkár szerint a halasztásról szóló döntés „egyoldalúan” született meg.
Lee Jae-myung hozzátette, hogy a kriptoadózási törvény egy évvel való elhalasztása „kicsi, de biztos boldogságot” jelentene a kriptobefektetőknek. De tagadta, hogy ez egy politikai manőver lenne a szavazatszerzés céljából.
Ehelyett kijelentette, hogy az egyéves halasztás lehetővé tenné kormánya számára, hogy jobban felkészüljön a kriptoadóra.
Egy rádióinterjúban még azt is elmondta:
„Nem szabad figyelmen kívül hagyni a kriptoszektor és a szakértők aggodalmait.”