A digitális rubel megoldás lesz mindenre, de az anonimitást el lehet felejteni

A digitális rubel az, amire az orosz állampolgároknak szüksége van, mivel megkönnyíti az olcsó és megbízható fizetéseket – mondta Elvira Nabiullina, az orosz jegybank vezetője egy nemzetközi bankfórum résztvevőinek. A kormányzó arra is figyelmeztetett, hogy a kriptovaluták és a fiat-alapú stabilcoinok kockázatot jelentenek a pénzügyi stabilitásra nézve.

Az orosz Központi Bank (CBR) nagyon komolyan veszi a kriptovalutákat és a stabilcoinokat, mivel azok kockázatot jelentenek az ország pénzügyi stabilitására – jelentette ki a monetáris hatóság vezetője a finn központi bank által szervezett konferencián. Oroszország óvatos álláspontot képvisel a privát érmékkel kapcsolatban.

„A kriptovaluták és különösen a globális stabilcoinok belépése a feltörekvő piacokra fokozhatja a valuták helyettesítését, kiszorítva a fiat valutákat” – részletezte Nabiullina. Ennek eredményeként a pénzügyi stabilitási kockázatok növekedhetnek, miközben a monetáris transzmissziós mechanizmus gyengülhet – tette hozzá a magas rangú tisztviselő az orosz digitális rubel projektnek szentelt előadása során. Hangsúlyozta továbbá:

„Ezért úgy gondoljuk, hogy a CBDC a megfelelő megoldás arra, hogy megadjuk az embereknek azt, amire valóban szükségük van – egy olcsó, megbízható és a személyes adatokat védő megoldást a fizetésekhez.”

Azért anonim nem lesz a digitális rubel

Az Orosz Nemzeti Bank nem engedélyezi a privát kriptovaluták használatát az orosz fizetési rendszerben, mi több, 2020. augusztusában közel 10 millió orosz állampolgár anonim letételhelyezését blokkolta, illetve ellenzi a bitcoin és a hasonló, általa gyakran „pénzhelyettesítőnek” nevezett eszközök szabad forgalomba bocsátását. A központi bank fenntartja, hogy a hatályos orosz törvények szerint a rubel az egyetlen törvényes fizetőeszköz.

A digitális rubel szintén törvényes fizetőeszköz lesz, ami azt jelenti, hogy a kereskedők számára kötelező lesz elfogadni – magyarázta Elvira Nabiullina. Oroszország most arra készül, hogy elfogadja a szükséges jogszabályokat, elindítsa a prototípust, és kereskedelmi bankok és más szervezetek részvételével megkezdje a kísérleteket.

Az orosz jegybank 2018-ban kezdett el gondolkodni egy CBDC-n, és az előnyök és hátrányok elemzése után tavaly úgy döntött, hogy megvizsgálja a digitális rubel kibocsátásának lehetőségét. Októberben egy konzultációs dokumentumot tettek közzé, amely kérdések hosszú listáját tartalmazta, hogy visszajelzéseket gyűjtsenek a pénzügyi szektor és más érdekelt felek részéről. Áprilisban a hatóság közzétette a digitális rubel koncepcióját, amely felvázolta a CBDC elvi felépítését.

A digitális rubel egy lakossági CBDC lesz, és minden egyes tárca a központi bank által működtetett központi főkönyvön lesz nyilvántartva. A kereskedelmi bankok és más pénzügyi közvetítők az alkalmazásaikon keresztül hozzáférést biztosítanak majd az ügyfelek tárcáihoz. A pénzmosás elkerülése végett azonban a készpénzhez hasonló anonimitás nem jöhet szóba – hangsúlyozta Nabiullina.

„A digitális rubeltárcák a tulajdonosok személyazonosságához lesznek kötve, így a hozzáférés mechanikája szempontjából ez egyértelműen beleillik a számlaalapú rendszer definíciójába.”