Három indikátor, ami megsúgja mikor kell bitcoint venni vagy eladni

A profi traderek általában nem csak piaci adatok alapján hoznak pénzügyi döntéseket, de szoros figyelemmel követik a blokklánc hálózati, úgynevezett on-chain változásokat is. A piaci és on-chain metrikák ötvözetéből összegyúrt indikátorok viszonylag pontosan jelzik, ha  bitcoin esetén árfolyam akció várható. Íme a három legnépszerűbb ilyen típusú indikátor.

MVRV – (Market Value to Realized Value – piaci érték a realizált értékhez képest)

Van buborék a piacon realizált érték alapján vagy nincs?

A hosszú távú tulajdonosok addig tartják a bitcoinjaikat, amíg az el nem éri az árfolyam-várakozásuk szintjét, majd eladják. Amikor értékesítik, akkor a coinok más tárcákba kerülnek, amikhez az arbitrátor szerepet az OTC (tőzsdén kívüli) vagy tőzsdei entitások töltik be. Az eseményre tekinthetünk bevételrealizálásként. A realizált érték az összes ilyen bitcoin tranzakció együttese.

Amikor különbséget észlelünk a realizált érték és a piaci érték között, akkor az MVRV szám emelkedik, ami azt jelenti, hogy a realizálatlan profit vagy veszteség emelkedik, tehát az eszköz túlértékelt. Ugyanígy, amikor az MVRV szám csökken, akkor tekinthetünk rá úgy, hogy a realizálatlan profit vagy veszteség csökken.

Általában a 3.7 feletti MVRV esetén tekintjük a BTC-t túlértékeltnek, az 1 alatti érték esetén pedig alulértékeltnek.

NUPL (Net Unrealized Profit/Loss – nettó nem realizált profit/veszteség)

Egy indikátor a nem realizált profit/veszteség mérésére

A NUPL a realizált értéket használja a nem realizált nyereség/veszteség arányának megjelenítésére. Ha a blokkláncon nő a nem realizált profit, akkor az árcsökkenés valószínűsége nő. Fordítva, ha növekszik a blokkláncon a nem realizált veszteség, az áremelkedés valószínűsége nő.

Hosszú távon a 0.75 feletti NUPL túlértékeltnek, a 0 alatti pedig alulértékeltnek tekinthető.

LTH-SOPR (Long-term Holder Spent Output Profit Ratio – hosszú távú tulajdonosok elköltött output profitrátája)

A hosszú távú tartók befektetéseinek mérésére szolgáló indikátor

A bitcoin kereskedés olyan, mint a csekk használata. Mint mikor Pistinek 100 forintot kell adnia Marinak. Amikor Pisti 100 forintot ad Marinak egy 1000 forintos csekk formájában, akkor Mari kap egy 1000 forintos csekket Pistitől, és létrehoz egy 900 forintos csekket és egy 100 forintos csekket az 1000 forintos csekkből, majd a 900 forintos csekket visszaküldi Pistinek. Az 1000 forintos csekk pedig megsemmisül. A Bitcoin e típusú ellenőrzési rendszerét UTXO-nak (Unspent Transaction Output – elköltetlen tranzakciós outputnak) nevezik.

Az LTH-SOPR azt jelzi, hogy mennyi nyereség/veszteség keletkezik olyan UTXO-kból, amelyeket több mint 155 napja nem használtak. Ha az eredmény nagyobb az UTXO (csekk) használatával, akkor az LTH-SOPR érték nő, illetve fordítva csökken veszteség esetén.

LTH-SOPR

Általában a 13 feletti LTH-SOPR esetén a hosszú távú tulajdonosok nyereségben vannak, 1 alatt a hosszú távú tulajdonosok pedig veszteségben.

További hasznos indikátorokat és teljes dokumentációt megtaláljátok (angolul) a CryptoQuant oldalán.