Túlélés Kubában: kriptovaluta adományokkal segítik egymást a helyiek
Az egészségügyi válság és a gazdasági embargó közepette Kubában a lakosok kriptovaluta adományokkal segítik honfitársaikat. A cél: a túlélés.
A kubai lakosok már a hónap eleje óta tüntetnek a diktatórikus vezetés, a gazdasági válság és a koronavírus világjárvány miatt elrendelt korlátozások ellen. Az államban ugyanis valóban nem fényes a helyzet, a szabadság sokak számára csak álom, az egészségügy az utóbbi időben szinte teljesen összeomlott, így aztán nem is csoda, hogy Twitteren már javában terjednek az #SOSCuba és a #SOSMatanzas hashtagek, melyek a nehéz helyzetben levő kubaiak megsegítésére bíztatják az embereket.
A kezdeményezés egyébként Thais Liset helyi vállalkozó és Frank el Makina kubai youtuber fejéből pattant ki, akik Erich García Cruz, a BitRemesas és a QvaPay, a tranzakciók beáramlására összpontosuló projektek vezetőjétől kértek segítséget. A vállalkozó természetesen nem hátrált meg az ötlettől, és a QvaPay-n belül egy ideiglenes fiókot hozott létre, hogy jutalék nélkül fogadhassanak adományokat.
„Az összes tranzakció nyilvános, hogy minden, ami valós időben történik, ellenőrizhető legyen” – nyilatkozta. Elmondta továbbá, hogy ugyan számos külföldön élő kubai mindezidáig nem rendelkezett kriptotőzsdéken számlával, most „lépésről lépésre bevezetik őket a Binance vagy a Coinbance világába”.
Szankció a köbön
Kubában egyébként már lassan egy hónapja nem fogadják el az amerikai dollárt, melynek hátterében az országra kivetett szigorú amerikai szankciók állnak. A kubaiak nem férnek hozzá sem a Visa, sem pedig a Mastercard termékeihez. Ráadásul, novemberben világ legnagyobb pénzátutalási szolgáltatója, a Western Union is felfüggesztette tranzakcióit Donald Trump volt amerikai elnök szankcióját követően, amely aztán komoly csapást mért az ország gazdasági helyzetére.
Mindezidáig már több mint 2 ezer dollár gyűlt össze az adományokból, a befolyt összeget pedig elsősorban azon kubai emberek megsegítésére fordítják, akik nem kapnak segítséget külföldön élő rokonaiktól. És ugyan egyelőre még nem igazán terjedt el a kriptovaluták használata Kubában, García Cruz szerint az államban körülbelül 200 ezer fős kripto közösség él. Nemrégiben pedig már az is kiderült, hogy maga a kubai kormány is kriptopénzekhez nyúlna a szankciók leküzdése érdekében.