Az Nvidia kriptobányász grafikus kártyákat dob piacra
Az Nvidia, az egyik legnagyobb videókártyagyártó cég, újabb generációs grafikus kártyák kiadását tervezi, melyek mindegyike kifejezetten vagy játékra vagy kriptobányászatra specializálódik majd.
Az Nvidia grafikuskártyák (GPU) következő generációja a GeForce RTX 3080 Ti és az RTX 3070 Ti nevű termékekből fog állni. Ezeknek a grafikus kártyáknak azonban egyes képességeit szándékosan korlátozzák. Így hatékonyan csak a gamerek használhatják őket, a kriptovaluta bányászok nem.
Az Nvidia sajátos kriptobányász videókártyákat (CMP) is gyárt majd. Ezek nem annyira kifinomultak, mint a normál grafikus kártyák. A grafikus kártyagyártó most ezt a gyártási stratégiát követi, hogy különféle kategóriájú videokártyákat dob piacra annak érdekében, hogy elkerülje a felfutó kriptopiaci ciklussal kapcsolatos korábbi negatív tapasztalatait.
Fellendülés és bukás
Az előző, 2017-es kripto boom során az Nvidia azt tapasztalta, hogy a kripto bányászok elkapkodták grafikus kártyáikat. Ennek hatására fokozta a cég a termelést, hogy megfeleljen a bányászok által támasztott keresletnek. Mivel azonban a kriptók ára emelkedett és a bányászati nehézség is nőtt, a bányászok a grafikus kártyákról áttértek a speciálisabb egyedi bányászgépekre.
Ez rengeteg eladatlan készletet eredményezett a cég számára, ráadásul a piacon megjelent a használt kártyák áradata is. Ennek következtében az Nvidiának 2018 novemberében 2,7 milliárd dollárra kellett lecsökkentenie az éves eladási tervezetét. Ez 700 millió dolláros csökkenés volt az elemzők becsléséhez képest. Ennek hatására a befektetők megváltak részvényeiktől, ami 20%-os veszteséget eredményezett két nap leforgása alatt.
Piacok megkülönböztetése az Nvidia kriptobányász kártyák alapján
A hasonló piaci fellendülés és bukás elkerülése érdekében az Nvidia most megkülönbözteti termelését és termékeit a különböző piaci igények alapján. Játékra szánt grafikus kártyái esetében az Nvidia korlátozta a hash rátát, ami miatt nem hatékony a bányászat területén. Közben bevezette a CMP-ket is. Mivel nem használhatók hagyományos számítógépes feladatokhoz, nem árasztják el a GPU-k másodlagos piacát.
Ezen túlmenően, mivel kevésbé kifinomultak, mint a GPU-k, az Nvidia felhasználhatja a grafikus kártya gyártása során keletkezett ‘selejtet’ CMP-k előállítására is. Általában a gyártási vagy funkcionális hiba miatt alkalmatlannak ítélt chipeket eldobják. Most, mivel nincs szükségük minden képességre ahhoz, hogy hasznosak legyenek a bányászatban, a vállalat újra felhasználhatja őket.
Az Nvidia-ra már csak egy feladat vár. Pontosan meg kell határoznia az egyes piacai méretét. Korábban nem tudta megmondani, hogy hány chip került a gamerekhez és hány a bányászokhoz. Eközben a grafikus kártyák piacát nyomon követő Jon Peddie Research becslései szerint a 2021 első negyedévében leszállított add-in grafikus kártyák 25%-a bányászokhoz került. Ez nagyjából 700 000 kártyát jelent 500 millió dollár értékben.