Scaramucci: „a bitcoin úgy változtatja meg a világot, mint Kopernikusz tette az 1500-as években”
Anthony Scaramucci a CNBC Squawk Boksz című műsorában ejtette el a fenti hasonlatot, az 1500-as évek híres felfedezőjének a földrajzra és a tudomány világképére gyakorolt hatásához hasonlítva a kriptovaluták jelenleg zajló terjedését. Scaramucci a gondolatmenetet tovább véve beállt azon elemzők sorába, akik szerint a kriptoeszközök, egész konkrétan a bitcoin a jövőben át fogja venni az arany, mint stratégiai tartalék szerepét.
Belátása szerint a bitcoin dollárban kifejezett értéke a jövőben nemcsak, hogy nőni fog, de ahogy egyre csökken a szkeptikusok száma és az intézményi befektetők is egyre jobban nyitnak felé, úgy meg fog szűnni jelenleg tapasztalható hatalmas volatilitás is. A volatilitás a bitcoin dollárban kifejezett átváltási értékének hatalmas, rövid idő alatt lejátszódó összevissza jellegű változásait jelenti.
Scaramucci az Amazon példáját hozta fel álláspontját alátámasztva. Az Amazon részvényei a vállalat 1997 májusi tőzsdei bevezetése és 2009 májusa között 3600 százalékkal növelték értéküket. Később 2009 után, a jelenlegi árfolyamhoz viszonyítva a részvények értéke már „csupán” 640%-t nőtt, azonban cserébe ez az árfolyam jóval kisebb kilengéseivel és stabilabban felfelé tartó értékekkel járt.
A megállíthatatlan pénznyomtatás a bitcoin malmára hajtotta a vizet
További érvként felhozta a sokak által szintén emlegetett inflációs félelmeket. Az Amerikai Egyesült Államok nemzeti bankja a FED (Federal Reserve) esztelen pénznyomtatással próbál küzdeni a járvány okozta gazdasági válság ellen, melynek hatására már 40 százalékkal (!) nagyobb mennyiségű dollár forog a piacon, mint a járvány kitörése előtt.
Mára egyértelművé vált, hogy ez a pénzbőség az oka annak, hogy a részvénypiacok csúcsokat döntögetnek, miközben a világgazdaság fuldoklik, az elemzők többségének véleménye szerint pedig mindössze idő kérdése, hogy az infláció mikor szabadul el teljesen és jelenik meg az árupiacon is.
Scaramucci szerint pontosan ebben a jelenségben van a bitcoin kopernikuszi fordulatának kulcsa. Mivel a bitcoin nem hagyományos fogyasztási cikk, és nem is eszközként viselkedik, így fennáll az esélye, hogy a közeljövőben ez maradhat a legfőbb nem ingatlan alapú befektetés, ami nem csak, hogy értéktartó de még értéknövelő is tud maradni.
Mindenesetre a jelenben a bitcoin még mindig messze van attól, hogy az arany babérjaira törjön, melynek piaci kapitalizációja harmincszorosa az előzőnek.