Szankciókat helyezett kilátásba az EU Kínával szemben az ujgurok elnyomása miatt
Az Egyesült Államok keményebb Kína-fellépése az Európa Unió vezetőit is komolyabb odafigyelésre ösztökéli, már ami az emberi jogokkal kapcsolatos visszaéléseket, különösen a muzulmán etnikumú ujgurok elleni visszaéléseket illeti. Még Trump idején az ujgurok elleni atrocitásokat egyenest „népirtásnak” nevezték Washingtonban.
„Az emberi jogok megsértése miatt az Európai Unió szerdán megállapodott a kínai tisztviselők feketelistára vételéről jelentette két diplomata is, miszerint ez az első Peking elleni szankció az 1989-es EU-s fegyverembargó óta a Tienanmen téri fellépés után” – jelentette a Reuters.
A szankciók hivatkozási alapja a 30 éves „szisztematikus” asszimiláció az egykoron ujgur többségű Hszincsiang tartományban, ahol állítólag több millió muszlim ujgurt küldtek „átnevelő-„ és munkatáborokba.
A szankciók egyelőre négy magánszemélyt és egy szervezetet érintenek, habár a nevek még nem ismertek a szankciók március 22-i hivatalos külügyminiszteri jóváhagyásáig. Egyúttal továbbra is érvényben marad az 1989-ben életbe léptetett fegyverembargó.
Kína se maradt rest válaszolni az új EU-szankciókra és azt egyenesen „konfrontatívnak” titulálták:
„A szankciók konfrontatívak” – áll a kínai EU-nagykövet Zhang Twitter közleményében. „Párbeszédet akarunk, nem konfrontációt. Arra kérjük az EU partnereket, hogy jól fontolja meg. Ha egyesek ragaszkodnak a konfrontációhoz, akkor nem hátrálunk meg, mivel nincs más lehetőségünk, mint a nép iránti felelősségünk teljesítése.”
Az ujgurok ügyét eddig elsősorban kanadai és brit politikusok karolták fel, több képviselőjük is azért lobbizik, hogy az uniós országok bojkottálják a 2022-es pekingi téli olimpiát. Az európai döntéshozók inkább hűvösen fogadták a képviselők javaslatát, miszerint egy emberi jogi „üzenetként” figyelmeztessék Kínát, hogy amit művel a tartományban már túl sok, ezért is sikerült a válasz szankció meglehetősen lagymatagra.
Kína közben játssza az ártatlant és tagadja, hogy Hszincsiangban emberi jogi ellenes intézkedéseket hajtanának végre és állítja, hogy táborok pusztán szakképzést biztosítanak a lakosságnak így küzdve az extrémizmus ellen.
„Peking számos alkalommal invitálta az EU nagyköveteket Hszincsiangba, de a követek szerint a látogatások a kínai hatóságok által meghatározott szigorú feltételek és felügyelet mellett történhet meg.” – zárja a Reuters.
Kapcsolódó:
- Az Emberi Jogok Alapítványának vezetője azt kéri, hogy ne „démonizáljuk” a bitcoint
- Kritizálni merte a Kínai Kommunista Pártot: Most eltűnt…
- Ausztria leszámol a névtelen internetezéssel