IMF: a legtöbb ország jogilag nem is bocsáthat ki digitális fizetőeszközt
Nagyon sokszor írtunk már korábban arról, hogy hány és hány ország tervez és fejleszt digitális pénzeszközöket. Eddig ezen központi bank által kibocsátott digitális pénzek (CBDC) kapcsán ritkán merült fel annak a kérdése, hogy egyáltalán szabad-e az országoknak ilyet kibocsátani. Most a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői egy friss posztban arról elmélkedtek, hogy bár a központi bankok már a bevezetés és a használat feltételeiről tesznek közzé jelentéseket (például Kína vagy Svédország), sok országnál nincs is jogi lehetőség CBDC kibocsátás végrehajtására.
A Valutaalap álláspontja a CBDC kibocsátás kapcsán
Az IMF tagjainak számító országok legtöbbjében semmiféle szabályozás és jogi keretrendszer nem létezik a CBDC-k bevezetésére vonatkozóan. Így jogilag nincs is lehetőségük ilyet kibocsátani. Az IMF becslése szerint a világ központi bankjainak 80%-a nem jogosult a jelenlegi törvények mellett digitális pénzt kibocsátani. Vagy ha jogosult lenne, akkor sem egyértelműek a jogi keretek. A Valutaalap úgy becsüli, hogy nagyjából 40 olyan ország van most a világon, ahol jogilag megalapozott a CBDC bevezetése.
Az IMF szakértői a posztban ennél is tovább mentek, ugyanis arra hívták fel a figyelmet, hogy szinte egyetlen ország pénzügyi infrastruktúrája nem áll arra készen, hogy minden állampolgára számára könnyű hozzáférést biztosítson ehhez a fizetési rendszerhez. Hiszen egy ilyen fizetési rendszer használatához kellenek eszközök, internetkapcsolat, okostelefon, laptop stb. Tehát ha az emberek egy részének nincs ilyen, akkor bajos lehet egy CBDC-t törvényes fizetőeszköznek nyilvánítani. És ha egy fizetőeszköz nem lesz először törvényes fizetőeszköz, akkor pénznem vagy valuta semmiképp nem lehet.
Az IMF álláspontja a CBDC-kről
Az IMF többször tett már a CBDC-re és a CBDC kibocsátás kérdéseire vonatkozóan közzé elemzéseket, tavaly az egyikben még nagyon gondos előkészítést és párbeszédet javasolt a digitális pénzek bevezetése előtt. Idén már hangsúlyozta egy másik közleményben, hogy a CBDC-k fogják majd meghatározni a pénzügyi rendszereket a jövőben. És nem csak a rendszereket, hanem a megtakarítások világát is, hiszen a mostani posztban az IMF már előrejelezte, hogy a dollár komoly csapást fog szenvedni, mint tartalékképző eszköz. És a digitális pénzeszközök terjedése, az új fizetési rendszerek világa csak gyorsítani fogja ezen folyamatokat.