Wannacry zsaroló vírus, mely a fél világot térdre kényszerítette
Mostanra már bizonyára mindenki hallott a Wannacry zsaroló vírusról, mely több százezer gépet fertőzött meg az utóbbi napokban, mellyel történelem a legnagyobb zsaroló vírus támadássá nőtte ki magát.
Lecsapott a Wannacry zsaroló vírus
Május 12-én kezdett el terjedni a WanaCrypt0r 2.0 zsaroló vírus, mely később Wannacry néven hiresült el. A kártékony szoftver hihetetlen sebességel fertőzött meg több, mint 100000 gépet csak az első 24 órában. Nem kímélt senkit és semmit, a világ legnagyobb cégeinek szervereire és hálózataira is beférközött, térdre kényszerítette Nagy-Brittannia egészségügyét is. A Kaspersky szerint a leginkább fertőzött régiónak Oroszország számít.
A kártékony szoftver érkezhet például egy fertőzött email csatolmány formájában. Ha valaki véletlenül megnyitja a vírust, a program azonnal telepíti magát. A program ezután azonnal zárolja a gépen lévő adatokat és csak váltságdíj kifizetése ellenében adja vissza a számítógép ellenőrzését. Azonban ha egy gép megfertőződik, a vírus azonnal sokszorozza magát a hálózaton, így elég egyetlen gyenge láncszem.
300 dollár váltságdíjtól indul a zsarolás
A kiberbiztonság nem egy termék, hanem egy folyamat
Bruce Schneier biztonsági szakértő elmondta, hogy nem elég, hogy az emberek különböző vírusírtó programokat telepítenek a gépeikre, hiszen semmit nem ér a vírusírtó figyelmeztetése a kártékony szoftverre, ha azt a gyanútlan felhasználó megnyitja. Az ő mondása, hogy
„Kiberbiztonság nem egy termék, hanem egy folyamat, melyben a felhasználó az első védelmi vonal.”
Az alábbi alapvető biztonsági elővigyázatossági lépésekkel megkímélhetjük magunkat attól, hogy az adataink elvesszenek:
- Ha valaki aggódik, hogy az adatok nem lesznek elérhetőek, biztonsági mentést kell készíteni. A Windows és a MacOS is rendelkezik beépített automatikus biztonsági mentés funkcióval.
- Minden gépen és szerveren futó szoftvernek frissnek kell lennie. Sose kapcsoljuk ki az automatikus frissítést. A fejlesztők folyamatosan javítják a biztonsági hiányosságokat. A Microsoft például már márciusban javította azt a hibát, mely révén a Wannacry hozzáférést kap a géphez, sokan azonban megfertőződtek, mert elmulasztották frissíteni a Windowst.
- Soha ne nyissunk meg gyanús email csatolmányt.
-
Nem elég az anti-vírus szoftverekben bízni, mindenkinek ébernek kell lenni.