Nemcsak Magyarországon divat adományokkal manipulálni a választást
Úgy néz ki, hogy nemcsak Magyarországon divat a választások előtt ‘nagylelkűen’ pénzt adományozni valamelyik politikai párthoz köthető szervezetnek. A novemberi amerikai elnökválasztás előtt Mark Zuckerberg több százmillió dollárt adományozott a választói részvétel növelésére a demokrata fellegvárakban.
Míg a Facebook nemrégiben azért kapott hideget-meleget, mert a közösségi média algoritmusa a konzervatívokat részesítette előnybe – amely a vállalat szerint csak azért következett be, mert a jobboldali figurák vonzóbbak – most Marc Zuckerberg óriási adománya verte ki többeknél a biztosítékot. A közösségi média alapítója ugyanis dollármilliókat ajándékozott nonprofit szervezeteknek, hogy megnégyszerezzék a szavazóhelyek és ezzel együtt a leadott szavazatok számát Philadelphiában, a demokrata fellegvárban, jegyezte meg a Just News.
Az adományokat a konzervatív Thomas More Society által kezdeményezett város szövetségi bírósági végzés alapján elkészített dokumentumok leplezték le. A hivatalos iratok szerint a városi választási tisztviselők augusztusban úgynevezett támogatási kérelmet nyújtottak be a Zuckerberg által finanszírozott Műszaki és Polgári Élet Központjához (CTCL) 800 szavazóhely megnyitása fejében, ami akár 800 000 plusz szavazatot is jelenthet.
Az ígért szavazóhelyek száma több mint négyszerese annak a 190 szavazóhelynek, amelyet az év elején nyitottak meg a város világjárvány által sújtott előválasztásán, és az ígért részvételi arány a becslések szerint akár 120 000 szavazóval több lehet, mint a 2016-os elnökválasztás során, amikor nagyjából 680 000 szavazó vett részt. A szavazatok mintegy 80%-a a demokratákhoz került 2016-ban a városban.
„A Városi Biztosok Hivatala megérti a CTCL (Zuckerberg által támogatott szervezet) érdeklődését a szavazóhelyek számának maximalizálása iránt, és több mint 800 helyszín létrehozásán fog dolgozni” – olvasható a város 10 millió dollárt igénylő kérelmében.
Zuckerberg végül 250 millió dollárt ajánlott fel a CTCL-nek, hogy segítsen a helyi önkormányzatoknak megbirkózni a pandémiában a novemberi választásokkal kapcsolatos logisztikával. Az elmúlt napokban ezt az összeget további 100 millió dollárral toldotta meg.
A Thomas More Society vezető tanácsadója, Phill Kline felvetette a választási beavatkozás kérdését azzal érvelve, hogy a támogatási pénz tévesen privatizál egy polgári választási funkciót olyan támogatások felhasználásával, amelyek többnyire a demokraták fellegváraira irányulnak. Kline a Just News hírügynökségnek elmondta, hogy a CTCL 20 legnagyobb támogatásában részesülő szervezet közül, a 63 millió dolláros támogatásból csak 289 ezer dollár jutott egy olyan megyének, amelyben 2016-ban Donald Trump nyert.
A pennsylvaniai szövetségi bíró korábban arra kérte a philadelphia-i tisztviselőket, hogy készítsenek feljegyzéseket arról, hogyan pályáztak és nyertek több tízmillió dolláros támogatást. Az első feljegyzések azt mutatják, hogy a város Zuckerberg pénzét arra használta fel a közvélemény-kutatást végző dolgozókat, illetve a választási bírákat támogassa, akik egyébként a szavazat integritásának kérdéseiről döntenek.
További érdekes cikkeink:
- Jó reggelt Amerika! Úgy néz ki, Kína lehagyott
- Felfegyverezné a Holdat az Egyesült Államok
- Az EU folytatja harcát a nagy internetes óriások ellen