Újabb mérföldkő – a bécsi tőzsdére is felkerült egy Bitcoin termék
A Wiener Börse, az egyik legnagyobb közép-európai központú tőzsde, ma listázta első kriptovaluta termékét, a 21 Shares ETP terméket. Bár ez a tevékenység is a kriptovaluták mainstream elfogadásának a növekedését jelzik, azonban ezek a tőzsdén forgalmazott termékek (ETP-k) veszélyesek is lehetnek. Ugyanis ezek lehetnek azok, akik az erősödő tendenciát megállítják, és akik végül leértékelik a kriptovalutát, regionális szakértők állítása szerint.
A svájci székhelyű 21 Shares AG nevű fintech cég által kibocsátott single-asset termékkel az ABTC szimbóluma alatt fognak kereskedni. A termék igyekszik nyomon követni mind a Bitcoin – a világ legnagyobb piaci kapitalizációjú kriptovalutája-, mind pedig a verseny második helyezettje, az Ethereum befektetési eredményeit.
Más szavakkal ez azt jelenti, a Wiener Börse ügyfelei mostantól szabályozott kereskedési platformtól szerezhetnek kitettséget a kriptopénzzel szemben anélkül, hogy a kriptovalutát közvetlenül maguknak kellene megvásárolniuk.
„Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy a Bitcoin ma már mindenhol elérhető mind a lakossági, mind az intézményi befektetők számára a teljes DACH régióban [Németországban, Ausztriában és Svájcban]” – nyilatkozta Hany Rashwan, a 21Shares AG vezérigazgatója a sajtóközleményében.
Bár mérföldkő a tőzsdei bevezetés a bécsi tőzsdén, ez nem a 21 Shares első kripto- vagy akár Bitcoin-központú ETP-je. Július elején Bitcoin ETP-jét a Deutsche Börse Xertra kereskedési platformján jegyezték be. 2018-ban a vállalat piacra dobta első kriptovaluta ETP kosarát (HODL), amely 48,6 százalék Bitcoinból, 30,89 százalék Ethereumból, 12,54 százalék Ripple-ből, 3,01 százalék Bitcoin Cash-ből és 2,95 százalék Litecoin-ból állt szeptemberben.
Ez az esemény is a fintech vállalatok növekvő tendenciájának legújabb jele, hogy a mainstream befektetők számára szabályozottabb hozzáférést biztosítanak a kriptovalutához. Viszont jelzi a kriptovaluta további elfogadását is mind az intézmények, mind a szabályozók részéről.
Az ETP-k veszélybe is sodorhatják a kriptovalutákat
Bár pozitív a fogadtatása összességében, azonban aggodalomra is ad okot. Ugyanis az ETP-k révén belépő új befektetők nem értik a kriptopénz lényegét.
Thanks for sharing, Anita! We have an unwavering mission to provide investors exposure to the most disruptive innovation in the financial sector and this new listing speaks volume as to what we want to accomplish at 21shares. This is just the beginning, stay tuned!
— Ξliézer Ndinga (@elindinga) September 1, 2020
Mindkét pontra felhívja a figyelmet Anita Posch, a Bitcoin & Co. Podcast házigazdája és a Bitcoin Austria, egy regionális nonprofit szervezet igazgatósági tagja, amely 2011 óta nyújt Bitcoin edukációt.
Noha Posch örül annak, hogy a Bitcoin milyen felkapott lett Ausztriában. Azonban gyorsan rámutat arra is, hogy milyen hátrányai vannak annak, ha minél több ember hozzáfér a kriptovalutához az ilyen típusú befektetési termékek révén.
A 21 Shares elemzőjével Twitter eszmecserét folytatott Posch. Ennek során kijelentette, hogy jobban szereti, ha az emberek saját kulcsokkal rendelkeznek, amikor Bitcoint vásárolnak, ahelyett, hogy harmadik féltől vásárolnának. A Bitcoin-címek magánkulcsainak birtoklását a legtöbb Bitcoin-szakértő és támogató alapvető biztonsági és tulajdonosi intézkedésnek tekinti.
Posch rámutatott arra a tényre is, hogy a globális tőzsde, a Coinbase biztosítja az ETP mögöttes Bitcoin-ját.
„Alapvetően ez egy olyan termék, amit egy nem felügyelt kriptotőzsde (Coinbase) birtokol” – nyilatkozta Posch. „Ez azt jelenti, hogy most már három közvetítőd van. A Bitcoin alapgondolata azonban az egyének felhatalmazása. Emellett a közvetítők és mindazon pénzügyi konstrukciók megszüntetése, amelyek 2008-ban a banki válsághoz vezettek.”
Posch mondanivalójának lényege, hogy az ETP-k létrehozása a kriptovalutát ugyanabba a tradicionális pénzügyi kategóriába terelheti, ami ellen a Bitcoint pont létrehozták.
Emellett elmondta, hogy az ETP-k megteremtik azt a veszélyes valóságot, hogy „a kriptovaluta-tőzsdék, mint például a Coinbase, olyan nagyra növekedhetnek, hogy befolyásolhatják a Bitcoin fejlődésének irányát”.
Sőt, Posch kijelentette, hogy minden olyan ETP-t biztosító tőzsde, amely nem biztosítja a tartalék forráskészletét, az fizetésképtelenséget kockáztathat. Ez a gyakorlat azt jelenti, hogy egy bank vagy bróker az ügyfeleik által biztosítékként adott pénzeszközöket saját befektetési céljaikra használja fel. Bevett gyakorlat volt ez az Egyesült Államokban a Lehman Brothers 2007-es összeomlásáig. Ez később hozzájárult a 2008-as pénzügyi válsághoz – és közvetett módon a Bitcoin születéséhez.
Bár egy szabályozottabb út megnyitása a kevésbé tapasztaltak számára nyilvánvalóan járható útnak tűnhet, legalább rövid távon. De a tősgyökeres bitcoinisták mégis megrázzák a fejüket a hír hallatára.