Trump volt kabinetfőnöke, Mick Mulvaney új fedezeti alapot indít – és kedveli a bitcoint
Mick Mulvaney, Trump volt kabinetfőnöke új fedezeti alap irányításába kezd, jelentette be ő maga egy podcast epizód keretében. Az még kérdéses, hogy a korábban a bitcoinról meglehetősen pozitívan vélekedő Mulvaney a fedezeti alap vezetése során megpróbálja-e kiterjeszteni portfóliójukat a kriptopénzekre is.
Ki nyer Mulvaney alapjánál: a politika vagy a bitcoin?
Donald Trump és jelenlegi kormánya nincs igazán oda a bitcoinért; ma ez egy elég egyértelmű ténynek számít – azonban ez nem volt mindig így. Legalábbis Trump csapatának egy embere már egészen 2014-ig visszamenőleg is bitcointámogatónak számított: Mick Mulvaney volt kabinetfőnök évekig támogatot egy olyan kriptopénzekkel foglalkozó szabályrendszer kialakítását, ami nemhogy nem akadályozta, hanem inkább segítette volna a bitcoin fejlődését Amerikában. Mulvaney-nek határozott véleménye volt a bitcoinban rejlő lehetőségekről: szerinte nem csak fizetőeszközként, hanem a kereskedelem fontos eszközeként is jelentős szerepet játszhat még a bitcoin a világban.
„Az én érdekem, hogy megpróbáljam biztosítani, hogy a kormány nem hoz túl hirtelen döntést, amivel akadályozhatná a bitcoint a potenciálja elérésében. Mert én látom a bitcoinban a potenciált, hogy kereskedelmi és tranzakciós eszközzé váljon, és utálnám azt látni, hogy a kormány korai döntése gátolja ezt a növekedést,” mondta még 2014-ben.
Kezdeti támogatását követően is folyamatosan pozitívan nyilatkozott a bitcoinban rejlő lehetőségekről.
Mulvaney-nak pedig most esélye van a gyakorlatban is bemutatnia támogatását – bár az továbbra is kérdéses, hogy valóban meg is teszi-e ezt. A S&P Global Market Intelligence podcastján ugyanis azt bejelentették, hogy Mulvaney az Exegis Capital új fedezeti alap vezetői pozícióját fogja ellátni Andrew Wessellel együttműködve, aki eddig a Sterling Capital Management portfólióját menedzselte; ezen felül azonban meglehetősen keveset tudunk arról, hogy pontosan mivel is fognak ott foglalkozni.
Egyre több az intézményi befektető
Az mindenképpen pozitívum, hogy az elmúlt időszakban az intézményi befektetők száma egyértelmű növekedést produkált a kriptopiacon. Legutoljára például a Fidelity Investments nyújtott be egy kérvényt az amerikai Tőzsde- és Értékpapírfelügyelethez, amiben egy bitcoin alap működtetéséhez szükséges engedélyeket szerették volna megszerezni.
Mindezek ellenére, azért ne örüljünk túl korán Mulvaney kriptobarátságának. Lehet, hogy Mulvaney már nem kabinetfőnök, de még mindig egy különmegbízottja a Trump-kormánynak. A meglehetősen szoros kötelékek így továbbra is egy olyan vezetőséghez kötik, akik kifejezetten negatívan vizslatják az összes kriptopénzt; nem lepődnénk meg tehát azon sem, ha Mulvaney közeli terveiben egyáltalán nem jelenne meg a bitcoin. Az ugyanis biztos, hogy a politikai helyzetre nagyon figyelni fognak az új fedezeti alapnál. „A politikai élet nagyon viharos lesz a közeljövőben. Szerintem ez lehetőségeket fog teremteni azoknak, akik értik, hogyan működik Washington, hogy ezzel szerezzenek előnyt a többiektől,” mondta Mulvaney a podcast során.
A bitcoin pedig valószínűleg nem tudja felvenni a harcot Washingtonnal – legalábbis Mulvaney szemében nem.