Eddig 100 000 embert telepítettek ki Dél-Kínában a pusztító áradások miatt

Nyár eleje óta több pusztító áradásra is sor került Dél-Kínában a Jangce folyó medencéjében az esős évszak okozta heves esőzések miatt.

100 000 embert telepítettek ki Dél-Kínában az áradások miatt

Jangce folyó vízgyűjtő térképe, Wikimedia Commons

A helyi hivatalnokok már most az évszázad áradásairól beszélnek és a helyzet még tovább fokozódhat miután Hongkong közelében tegnap partot ért a Higos tájfun.

A Jangce folyó vízszintje életveszélyes szinteken mozog ezért a hatóságok kedden elkezdték kitelepíteni a lakosságot a veszélyeztetett zónából. Szecsuán tartományban mintegy 100 000 főt evakuáltak.

A kínai állami tévé közben részleteket közölt szerdán egy beszakadt útról, ami 21 gépkocsit nyelt el.

100 000 embert telepítettek ki Dél-Kínában az áradások miatt

A Jangce délnyugati és központi régiójára példátlanul magas csapadék hullott az elmúlt hónapokban az áradásokkal tarkított kínai esős évszakban.

A vízügyi hatóságok a Jangce 35 mellékfolyóján mértek kritikus vízszintet.

Az idei áradások legalább 63 millió embert érintenek és a gazdasági károk eddig 26 milliárd dollárra becsülhetőek.

A vörös riadót kedd este adták ki miután a vízügyi minisztérium közölte, hogy a folyó mentén több ponton a felügyelőállomások a védvonalak fölötti vízszintre számítanak. A minisztérium a Három-szurdok-gátnál kialakult helyzetre is figyelmeztetett, ahol a vízbeáramlás tovább emelkedik és szerdára elérte a 74 000 köbméter / mp értéket, ami a 2008-as átadás óta a legmagasabb.

Kedden és szerdán többször is leeresztették hogy csökkentsék a gátra nehezedő nyomást.

A Jangce folyó menti áradások már a leshani óriás Buddha szobrot is elérték, ami egy 1200 éves UNESCO Világörökség része emlékmű Szecsuán tartományban. Utoljára 1949-ben volt olyan magas a vízszint, hogy az elérte a Buddha szobor lábujját.

A kriptovaluta bányászokat se kímélik az áradások és több helyütt Szecsuánban kénytelenek voltak leállítani a farmjaikat.