Nem pepecselnek a fehéroroszok: kilőtt a TOR használat az internetkorlátozások miatt
Óriásit ugrott a privát és követhetetlen böngészést kínáló TOR használat Fehéroroszországban miután állandósulni kezd a hadiállapot a karhatalom és a tüntetők között. Már negyedik napja tüntetnek az országban a hétvégén Lukasenka által elcsalt választások miatt.
Az internetkapcsolat és a mobilszolgáltatók már vasárnap óta elérhetetlenek, és a gyanú az, hogy a kormány rendelte el a kommunikációs csatornák korlátozását, hogy ezzel vegyék elejét egy komolyabb, nagy tömegeket megmozgató tüntetéshullámnak.
Ugyan a fehérorosz kormány monopóliumhelyzetben van és bármikor dönthet úgy, hogy levágja a lakosságot és a vállalkozásokat a világhálóról, de ez szerencsére nem elég ahhoz, hogy néhány lakos ne forduljon alternatív megoldások irányába. A cikk elején említett TOR böngésző mellett a virtuális hálózatok (VPN), a proxikon keresztüli Telegram üzenetküldő és a kanadai proxiszolgáltató Psiphon használat emelkedett nagyot az országban.
A múlt szombati nulla közeli számról 12.42 millióra nőtt Fehéroroszországban a Psiphon által biztosított internetkapcsolatok száma és ezzel hirtelenjében a legnagyobb ‘piacává’ vált.
A közösségi médiák közül a Telegram lett az országban legnépszerű információszerzési eszköze, mert az még úgy ahogy működik. A NEXTA nevű Telegram csatornának több mint egymillió feliratkozója lett, a lakosság jelentős hányada azon keresztül tájékozódik a tüntetések menetéről. A NEXTA magát 21. századi decentralizált médiaszervezetnek nevezi, mivel nincs honlapja, csak közösségi felületei.
Előszeretettel korlátozzák a netet a kormányok
Az olyan központi hatalomtól függő infrastruktúrákat, mint Fehéroroszországban az internet, könnyű korlátozni. Hasonló intézkedéseket már Indiában, Pakisztánban, Törökországban és több afrikai országban is bevezettek a demonstrációk idején.
Lukasenka mindenesetre tagadja, hogy ő állna a blokk mögött és helyette külföldről indított DDoS-támadásokra fogja anélkül, hogy bizonyítani tudná azt.
Az érdekes minta az, hogy a net számos korlátozással ugyan, de működik az országban reggel 8:00 és 19:00 között, ám utána megint csak elsötétül. A híroldalak blokkolva, de üzenetküldők és közösségi médiák futnak, mivel ott gyorsan terjed a hír. Legalábbis ezt vélte felfedezni Franak Viačorka minszki újságíró hozzátéve, hogy például a tegnap tapasztalt rendőrségi brutalitás egyfajta üzenet lehet a tüntetőknek.
The Internet partially came back to Belarus, at 8AM. Major social networks and messengers are connecting again. It looks like authorities want people to know about the unprecedented police brutality last night. Most news websites are still blocked.
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 12, 2020