Magyarországon is hódít a mamahotel: 62%-ka a 18 – 34 éves fiataloknak a szüleivel él
A Központi Statisztikai Hivatal friss felmérése alapján 12 százalékkal, a 2005-ös 50%-ról 2019-re 62%-ra emelkedett a 18 – 34 éves korosztály körében a szüleikkel élők aránya. A trendet anyagi nehézségekkel, munkaerőpiaci lehetőségekkel és a tanulmányi idő kitolódásával magyarázza a KSH.
A trend nem csak Magyarországra, de az Európai Unió tagországainak többségére, különösen a keleti blokk és a mediterrán régió tagországaira jellemző, az egyik legnagyobb arányú szüleivel élő fiatal korosztály a szomszédos Horvátországban található, de Lengyelország, Olaszország és Spanyolország is hasonló cipőben jár.
Magyarországon 2005 – 2019 között a 18 – 34 éves szüleikkel élő nők aránya emelkedett különösen nagyot, az akkori 42%-ról 57%-ra, ám az is kiderül, hogy a többgenerációs háztartásban élők 16+ idősebb gyermekek elégedettebbek az életükkel, amit feltételezhetően befolyásol az is, hogy a tanulmányok befejezte után még évekig nem költöznek el otthonról.
A tanulmányi időszak kitolódása esszenciális indok a későn kirepülő fiatalok trendjének megértéséhez: 2019-ben a 18–24 évesek 86, a 25–34 évesek 41%-a lakott együtt a szüleivel. Ez utóbbi arány jóval magasabb, mint a 2005. évi. Mindkét korcsoport esetében igaz azonban, hogy a férfiak nagyobb arányban élnek még a szülői házban, mint a velük egyidős nőtársaik, habár ez az életkor emelkedésével mindkét nem esetében csökken.
Európa többi részén sincs másképp
Az északi országokat leszámítva, ahol hamarabb állnak munkába a fiatalok, a legtöbb felnőtt korú gyermek csak a házasságkötést követően hagyja el a szülői házat, ez különösen igaz a dél-európai országokra. 2019 folyamán az Európai Unióban jellemzően az északi országokban, közülük is Svédországban költöztek a legfiatalabb korban (17,8 év) a szülőktől külön háztartásba, Horvátországban (31,8 év), Szlovákiában (30,9 év) és Olaszországban (30,1 év) pedig a legidősebben. A visegrádi országok közül Szlovákia mellett Lengyelországban (27,4 év) is erre valamelyest később, Csehországban viszont hamarabb került sor (25,8 év), mint Magyarországon (27,2 év). Kiderül az is, hogy Luxemburg kivételével valamennyi uniós tagországban a férfiak költöznek el később a szüleiktől, Magyarországon a férfiak átlagosan 28,5 évesen hagyták el a szülői fészket, 2,7 évvel idősebben, mint a nők.
(Forrás: KSH)