A feleződés előtt átrendeződik a bitcoin bányászati pool piac
A poolin és az f2pool, kínai bitcoin bányászpool óriások jelentős volatilitást tapasztaltak a BTC napi blokkjutalmuk szerzésekor 2020 januárjában. Ennél is fontosabb, hogy a BTC.com, az uralkodó bányászpoolnál csökkent a BTC blokkjutalom.
Az elmúlt néhány hétben a bitcoin jelentős változásokon ment keresztül, amik az amúgy állandó mutatóira is jócskán kihatottak. A bitcoin hashráta, amely a közelmúltban minden idők legmagasabb szintjét érte el, enyhén lecsökkent. A 70% körüli szinten mozgó piaci dominancia most a 60%-hoz körüli zónáig zuhant. Mindezen tényezők fontos szerepet játszanak a májusi harmadik blokkjutalom felezésnél.
Ami a bányászati poolokat illeti, az f2pool az ismert bányászati poolok között a legnagyobb BTC blokkjutalom hányaddal (dollárban) rendelkezik. Elasias Simos, a Decentral Park vezető elemzője a következő Twitter bejegyzést posztolta a céggel kapcsolatban:
A lot of reshuffling in the $BTC mining game since July 2019 and as we approach the halving.
Particularly, it seems that since Jan 2020, we have new pools in the lead (in terms of USD revenue), in .@officialpoolin and .@f2pool_official. pic.twitter.com/gbCWc57t1p
— Ξlias Simos (@eliasimos) February 12, 2020
A hashráta ugyanis fontos szerepet fog játszani abban, hogy az ár hogyan fog reagálni a májusi, harmadik bitcoin blokkjutalom feleződésre. Amint az az alábbi grafikonon látható, a bitcoin ára követi a hashráta változásait.
A hashráta összeomlása a 2018. novemberi hash-háború alatt a BTC árának 6000 dollárról 3000 dollárra való zuhanását okozta. Ez látható a hashráta sávon, ahol a nulla vonal alá megy. A hash, nulla alatti szintre zuhanása a bányászkapitulációt jelzi. Ha a bányászok azonnal eladják a kibányászott bitcoinokat, az első eladás negatív hatással lehet a bitcoin árára. Erre tavaly november végén és decemberben láthattunk példát.
A bitcoin harmadik feleződése egyre közeleg, így mindezen tényezők döntő szerepet játszanak, különösen akkor, amikor a bitcoin közösség azon vitázik, hogy a feleződés hatására az ár növekszik vagy éppen csökken, vagy épp már rég be van árazva. Májusban kiderül.
Ha a példákat vesszük, akkor érdemes a litecoinra pillantani, ami múlt évben ment át feleződésen. A feleződés időpontjáig átlagon felül teljesített az árfolyama, majd utána átlagon felüli esésbe kezdett. Ha a litecoinból indulunk ki, ami jóval kisebb érdeklődést és kapitalizációt jelentő coin, illetve hashrátában a bitcoin töredékét képviseli, akkor nem bizonyos, hogy hasonló szcenárió zajlik le.