A Facebook kriptopénzében utazó hazai piramisépítő hálózatokra figyelmeztet a Magyar Nemzeti Bank
A Magyar Nemzeti Bank ma adott ki egy figyelmeztetést, amiben a Facebook Libráját ‘előértékesítő’ gyanús nemzetközi portálokra hívja fel a figyelmet. Az MNB közleménye szerint nem kizárt, hogy egyes hazai piramisépítő hálózatok és személyek is fantáziát látnak a Facebook Libra körül kialakult felhajtás meglovagolásában és hamis ígéretekkel, hamis keretek között, igyekeznek megtéveszteni a befektetőket.
Az MNB közleménye így fogalmaz:
„Több olyan külföldi internetes portál – például a gyanú szerint többek között az Uplibra, a Calibra és a Buylibracoins – kezdte meg működését az utóbbi időben, amelyik a világ egyik legjelentősebb közösségi médiaszolgáltatója kriptovalutájának úgymond „előértékesítését” kínálja. Ezek színvilága, elemei az adott közösségi médiafelületre, illetve a kriptovaluta hivatalos portáljára hasonlítanak, nem zárható ki, hogy azokat illegálisan használják fel.”
Természetesen ezek az oldalak hamisak és nem köthetőek a Facebook Libra Szövetségének hivatalos doménjeihez, leszámítva a Calibrát, ami a Libra token Facebook által fejlesztett hivatalos tárcája lesz. Itt nem derül ki, hogy az MNB pontosan mely oldalra is hivatkozik.
Így folytatja a közlemény:
„E klónoldalak kedvezményes áron kínálják előre ezt a – kereskedelmi forgalomban egyelőre még el sem érhető – virtuális valutát. A vásárlók a nem létező kriptovalutát nem létező elektronikus pénztárcákban tárolhatják. Sőt a kiberbűnözők ígérete szerint (az MLM-nek álcázott piramisjáték klasszikus szabályainak megfelelően), aki újonnan beszervez másokat is a csoportba, állításuk szerint ingyen is kaphat e kriptovalutából. Több klónportálra az ügyfelek közösségi médiaadataikkal is beléphetnek, így ezeknél az ő adataik, fényképeik és regisztrációs kódjaik is a bűnözők kezébe kerülhetnek.”
A csalók és piramisozók általában gyors és könnyű meggazdagodást ígérnek és többségében az alacsonyabb képzettségű vagy éppen a hátrányos anyagi helyzettel rendelkező internetezőket célozzák meg. A kriptovaluták szabályozatlansága miatt több nagy értékű csalásra is sor került az elmúlt években, ilyen volt a OneCoin, a BitConnect és a Magyarországon elterjedt, magyar alapítókat jegyző Firstcoin piramisjáték. A Smart Crypto Note szintén a gyanús kategóriába sorolható, a Magyar Nemzeti Bank feketelistáján ott szerepel a mögöttes részvénytársaság. A BitcoinBazis.hu igyekszik időben minden ilyen típusú hazai körökben is terjedő átverésről beszámolni.