Ezek lesznek a népszerű stabilcoinok az idei évben
A stabilcoinok népszerűsége az elmúlt időszakban nagyon növekszik köszönhetően annak, hogy jól tudják ötvözni a digitális eszközöket jellemző transzparenciát, biztonságot és adatvédelmet a tradicionális valuták nyújtotta stabilitással. Mióta a Tether 2015-ben kibocsájtotta az első teljes értékű stabilcoinját, azóta újabbnál-újabb stabilcoinok kerültek a piacra.
Mostani cikkünkben bemutatjuk a legsikeresebb és legnépszerűbb stabilcoinokat.
Mik azok a stabilcoinok?
A stabilcoinok olyan kriptovaluta típusok, amelyeket úgy terveztek, hogy immúnisak legyenek a piaci volatilitásra, és használhatóbb fizetőeszközök legyenek, mint a hagyományos kriptovaluták. A stabilitásuk annak köszönhető, hogy a stabilcoinok értéke olyan állandó eszközökhöz van rögzítve, mint a fiat valuták (dollár, euró, font stb.) vagy az arany.
A stabilcoinok egy igen fontos likviditási forrássá váltak a kriptopénz piacon, mivel céljuk a stabil árfolyam, kiszámítható(bb) áringadozás fenntartása. A stabilcoinokkal olyan tőzsdéken vásárolnak kriptovalutákat, amik nem fogadnak el fiatpénzt. Emellett a stabilcoinok menedékeszköz funkciót is betöltenek az értékmegőrző szerepük által, különösen akkor előnyös ez, amikor a kriptoeszközök nagy áringadozásokat mutatnak. Az elmúlt években több száz stabilcoin projektet jelentettek be – változó sikerrel.
A stabilcoinok négy nagy kategóriákba sorolhatók:
- fiat fedezetű stabilcoinok (pl. dollár fedezetű)
- árucikk fedezetű stabilcoinok (pl. arany fedezetű)
- kripto fedezetű stabilcoinok (pl. bitcoin fedezetű)
- és fedezetlen stabilcoinok (melyek mögött nem áll pénzügyi eszköz – alternatív esetben nevezik algoritmikus stabilcoinoknak is, lásd a magyar Augmint projektet)
Ezek a legsikeresebb és legnépszerűbb stabilcoinok napjainkban:
Tether (USDT)
4.57 milliárd dollár összegű piaci kapitalizációval a tether (USDT) nem csupán a legnagyobb és legismertebb stabilcoin, hanem a tőkekapitalizáció alapján a Coin Market Cap 100 legnépszerűbb kriptovaluta listáján az ötödik helyen is szerepel.
A tethert azért alkották meg, hogy egy gyors és olcsó módja legyen az értéktranszfernek a tőzsdék között. Egy hídként működik a fiat- és kriptovaluták között. A USA dollárhoz van kötve 1:1 arányban.
Azonban a tether körül elég sok ellentmondás is felmerült. 2018 közepén több csalási vádból kifolyólag, a korábbi 1$-os értéke 85 centre csökkent. Megvádolták továbbá piaci manipulációval, és több millió token megfelelő auditfolyamat nélküli kibocsátásával. Ennek ellenére a tether megtartotta koronáját a stabilcoinok piacán.
USD Coin (USDC)
A Centre konzorcium gyermekeként született az USD Coin, alapítói közé tartozik a Coinbase és a Circle. Fő célja az USDC-nek a pénzügyi és az operációs transzparencia biztosítása.
Az USA dollárhoz van rögzítve 1:1 arányban, és minden nagyobb kriptotőzsdén megtalálható.
Az USDC egy ERC-20 token, amely az Ethereum hálózaton fut. Ez lehetővé teszi, hogy bárhová a világba lehessen mozgatni a dollárt percek alatt nagyon alacsony költségek mellett. Az USDC dollárfedezetét havi szinten auditálja a Grant Thornton könyvelő vállalat.
TrueUSD (TUSD)
A TrueUSD azzal szerzett magának hírnevet, hogy egyike a legmegbízhatóbb és bizonyított stabilcoinoknak. Az első független auditot 2018. márciusában csinálták meg, és ez feltárta, hogy majdnem 1.8 millió dollár USD fedezet van a coin mögött.
Az USA dollár fedezetű ERC-20 stabilcoin teljesen fiat-kollaterizált és transzparens, amit harmadik feles cégek is verifikáltak. Ők rendszeresen meg is osztják ezeket a riportokat a Twitter oldalukon. A stabilcoin jogi védelmet is nyújt a mögöttes jogellenes USD használat ellen.
A TrustToken platform, amely a stabilcoint működteti, több partnerséget is kötött a regisztrált letétkezelőkkel és bankokkal. Ezek a vállalatok tárolják a fedezetet, amely a TrueUSD token fedezetéül szolgál.
Dai (DAI) stabilcoin
A Dai mögött nem dollárfedezet van egy bankszámlán, hanem fedezettel van támogatva a Maker platformon. Ez is Ethereumon fut, és 1 USD értéket próbálja fenntartani.
Mivel az összes tevékenység Ethereum okosszerződésen fut, a Dai sokkal inkább transzparensebb mint a többi centralizált stabilcoin. Csak a felhasználók tudnak tokent létrehozni és megsemmisíteni.
Margin kereskedéssel reagál a piaci változásokra, és tartja fenn az értékét a legnagyobb valutákkal szemben.
Paxos Standard (PAX)
A stabilcoint a Paxos Trust Company indította, amit a New York State Department of Financial Services hatóság szabályoz és hagyott jóvá.
Ez mögött is az ERC-20 token van, amely fedezetéül USA dollár van 1:1 arányban. A fedezetet FDIC által biztosított amerikai bankok őrzik.
A Paxos tokenek csak addig maradnak a kínálatban, amíg a megfelelő fedezet rendelkezésre áll. Ha a PAX-ot beváltják dollárra, akkor a tokeneket megsemmisítik.
A Pax volt a világ egyik leggyorsabban elterjedt kriptovalutája az iparágban, és most is több mint 40 tőzsdén érhető el.