IMF: a digitális valuták nem jelentenek kihívást a dollárnak
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdásza szerint a digitális valuták nem jelentenek veszélyt a dollár dominanciájára a világkereskedelemben.
Ezt Gita Gopinath az IMF-től egy a Financial Times vélemény rovatában megjelent esszéjében írta. Gopinath 2019. januárja óta tölt be vezető pozíciót a Valutaalapnál. Azt ugyanakkor hozzáteszi, hogy a kriptovaluták érdekes lehetőségeket rejtenek, de nincs meg a globális elfogadottságuk és az infrastruktúrájuk, hogy felváltsák a dollárt, mint a világ tartalékvalutája.
„A fizetési technológiák fejlődése nem orvosolja azokat az alapvető problémákat, amik szükségesek ahhoz, hogy globális valutatartalékká váljanak,” írja Gopinath. „A dollár státuszát az intézmények, a jog, és az Egyesült Államok által kínált befektetői védelmi rendszerek támogatják.”
Az ötlet, hogy a digitális valuták, mint a bitcoin, egy napon felváltja a zöldhasút, mint vezető globális tartalékvaluta, több közgazdász is ossza. A Bank of England elnöke, Mark Carney korábban arról beszélt, hogy ideje felülvizsgálni a dollár dominálta valutakosarat és helyette központi banki digitális valutákkal kell felváltani, amik fedezete lehetne többek között a dollár is. Carney szerint a „szintetikus uralkodó valuta” (SHC) hasznára válna a nemzetgazdaságoknak és segítené a globalizáció kiteljesedését.
Gopinath úgy érvel, hogy egy ilyen szintetikus szupervaluta ugyan segítene újraegyensúlyozni a világkereskedelmet, de nem lenne globálisan elfogadott. A fejlődő országok például, melyek egyre nagyobb hányadát képviselik a globális GDP-nek, inkább a dollárt részesítik előnyben, és nem valószínű, hogy ez a közeljövőben változni fog.
Az IMF adatai szerint 2019. harmadik negyedévében a dollár adta a világ devizatartaléknak 60%-át, több mint 100 milliárd dollárral nőtt az érték. A második legkedveltebb devizatartalék az euró, mindössze 20%-os részesedéssel rendelkezik.