A Deloitte szerint 4 millió bitcoint veszélyeztet egy kvantumtámadás
A Deloitte könyvelőcég friss jelentése szerint mintegy 4 millió bitcoin (kb. 29 milliárd dollár) van fokozottan kitéve egy kvantumszámítógépek által végrehajtható támadásnak.
A Bitcoin hálózat korai éveiben használt p2pk – pay to public key címek vannak különös veszélyben ugyanis az ilyen nyilvános kulcsokból levezethetőek a privát kulcsok is, mivel ezen címek alapértelmezetten megtalálhatóak a Bitcoin főkönyvén. A későbbi címformátum (p2pkh) esetében nem áll fenn a kockázat.
Az érvényben lévő p2pkh (pay to a public key hash) csak akkor teszi nyilvánossá a kulcsokat, amikor arról a címről bitcoint utalnak ki.
Az elemzés szerint az a BTC, amelyet ilyen korai technológiát használó p2pk címről küldtek p2pkh címre és nincs róla kimenő tranzakció, azok kevésbé támadhatóak.
A kvantumszámítógépek a kvantummechanika tulajdonságait használva atomi és molekulai szinten hoznak létre olyan rendszereket, melyek egyazon időben szimultán adnak választ fennálló problémákra, így gyorsítva a problémamegoldást.
Egy napon a kvantumtechnológia képes lesz olyan erős számítógépeket létrehozni, melyek potenciálisan fel tudják törni a titkosítással védett rendszereket. Hogy mikor várható ilyen kvantumszámítógép megjelenése még kérdéses.
A Deloitte ugyanakkor azt is kiemeli, hogy a kvantumverseny fokozódásával a kvantum rezisztens kriptográfiai kutatások is terjednek. Az ilyen kutatások eredményeit pedig egy napon integrálni lehetne a meglévő digitális pénzek szoftverjeibe.
Még akkor is, ha mindenki ugyanazt a védelmi intézkedést alkalmazza, a kvantumszámítógépek olyan gyorsakká válhatnak, hogy alááshatják a Bitcoin tranzakciós eljárását. Ebben az esetben a Bitcoin védelme alapjaiban sérül.
Az egyetlen megoldás, ha kvantum utáni kriptográfiára váltunk ami önmagában védve van a kvantumtámadások ellen. Az ilyen típusú algoritmusok más kihívásokkal járnak a blokkláncok alkalmazhatósága esetén és a kriptográfusok szerte a világon tanulmányozzák azokat.
A Google októberben jelentette be, hogy kvantumfölényt ért el. A vállalat állítólag egy olyan erős kvantumszámítógépet épített, hogy egy komplikált matematikai számítást 3 perc alatt megoldott. Egy szuperszámítógépnek 10 000 évre lett volna szüksége.