Így manipulálják a kriptopiaci árfolyamokat úgy, hogy észre sem veszed

A múltban azért már elég sokszor láthattunk példát a kriptoszektorban az árfolyam manipulációjára. Ezek leginkább azok az esetek voltak, amikor bennfentesek, maga a projektes csapat vagy éppenséggel összehangolt csoportok felfújják ilyen-olyan trükkök segítségével egy coin árfolyamát. Vagy éppen bedöntik azt. Lehet manipulálni a volument, a különféle adatokat, lehet közösségi médiában hype-ot gerjeszteni, hirtelen nagy eladásokat generálni – a cél a gyanútlan befektetők csapdába csalása és a nyereség behúzása. Bizonyos szempontból valamennyire ez a stratégia működik a hagyományos pénzügyek világában is, de ott jóval nagyobb figyelmet kap az ilyesmi és akár börtönbüntetés is járhat érte. A kriptovilágban viszont az alacsony likviditás és a sokszor gyengébb szabályozási keret a manipulátorok számára is megteremti a tökéletes környezetet.

Szóval röviden ez a klasszikus forgatókönyv:
– A manipulátorok félelmet vagy keresletet generálnak
– Az árfolyam megugrik vagy bedől mások reakciói után
– A manipulátorok eladják vagy megveszik a legjobb pillanatban a coinokat

A leggyakoribb kriptopiaci manipulációs technikák

A csalóknak egyszerűen csak néhány pszichológiai trükkre és a piac jó ismeretére van szükségük. Ezek a taktikák általában a piac volatilitására és a FOMO jelenségre építenek. Néhány a legnépszerűbb taktikák közül:

1) Pump-and-dump: Ez ezen az angol néven ismert, de a magyar fordításban is benne van minden: pumpáld fel és dobd. Ebben az esetben egy csoport valamilyen módon (álhírek, közösségi posztok stb.) segítségével felhajtja az árat és ahogy érkeznek az újabb és újabb befektetők, az árfolyamcsúcson a kezdeményező csoport elad mindent. Ezzel bedől az ár, az új befektetők pedig ott maradnak az értéktelen tokenekkel.

2) Bálnák mozgása: A bálnák olyan, nagy mennyiségű coinnal bíró kereskedők, akik egyetlen kereskedéssel megváltoztathatják a piaci trendeket. Hatalmas vételi vagy eladási megbízásaik befolyásolják az árfolyam irányát, és érzelmi reakciókat váltanak ki a kisebb kereskedőkből. Sokan követik a bálnát, hiszen bíznak az értékítéletében. Ezt viszont a bálnák sokszor kihasználják arra, hogy befolyásolják az árfolyamot és olcsó vegyenek vagy drágán adjanak el.

3) Wash trading: Ez tipikusan a nem szabályozott tőzsdék jellemzője. Egy nem igazán likvid tokent manipulál úgy egy szereplő, hogy saját magával kereskedik, hogy mesterségesen felduzzassza a kereskedési volument. Az aktivitás a befektetők számára azt mutatja, hogy likvidebb a projekt, mint valójában. Egy 2022-es felmérés azt hozta ki eredményként,hogy a nem szabályozott tőzsdéken a wash trading a tranzakciók akár 80%-át is adhatja.

4) Spoofing és rétegezés: A spoofing során a manipulátorok nagy, hamis vételi vagy eladási megbízásokat adnak anélkül, hogy szándékukban állna végrehajtani azokat. Ez erős piaci érdeklődés illúzióját kelti, és befolyásolja az árfolyamok alakulását. A rétegezés során több hamis megbízást használnak különböző árszinteken a hatás felerősítése érdekében. Amint a valódi kereskedők reagálnak, a hamis megbízásokat eltávolítják, és a manipulátor profitot húz, miközben a többiek kergetik a nem létező hasznot.

Az árfolyammanipulációk egyik különleges típusa

A fentebb bemutatott manipulációs stratégiák alapvetően pszichológiai alapúak, de vannak olyanok is, amelyekben masszívan szerepet játszanak a technológiai tényezők is, mint a következőkben.
A botok szerepe: A nagy aktivitással működő kereskedési botok képesek a kereskedések bonyolítására, a megbízások meghamisítására vagy a mennyiség szimulálására – mindezt gyorsabban, mint bármelyik ember.
Orákulum manipuláció: A hackerek néha kihasználják az orákulumokat – azokat az eszközöket, amelyek áradatokat táplálnak a decentralizált pénzügyi (DeFi) platformokba. Az ártáplálás meghamisításával ki lehet üríteni a likviditási poolokat, vagy át lehet verni az okosszerződéseket. Az első ilyen még 2020-ban történt, amikor a bZx-en manipuláltak egy orákulumot.

Amiért működnek a manipulációk – a pszichológiai tényező

A kriptók világában különösen igaz, hogy az érzelmek alapján sokkal többen és gyorsabban döntenek, mint az észérvek alapján. Még néha a tapasztalt kereskedők is bedőlnek a manipulációnak, amelyek az ösztönökre játszanak. Ráadásul a volatilis piacon még lehet is abban valami, hogy nem lehet habozni, azonnal kell lépni. És erre játszanak rá a manipulátorok. A kapzsiság egy nagyon erős motiváló erő, elég egy jó gazdag influenszer posztja és máris mi is ott akarunk lenni egy dubaji luxusvillában. De a félelem ugyanilyen erős, egyetlen pánikszerű nagy eladás komoly reakciót indíthat be, pont, mint a FOMO. Valljuk be, ki nem vett még ismeretlen kriptót egy poszt, egy cikk vagy egy csalfa remény alapján?

Az árfolyamok manipulációjának hatása a piacra

Ezt kevesen szokták figyelni, ha résztvevői egy-egy manipulációnak. Viszont a manipuláció komoly károkat okoz az egész piacnak, tekintve, hogy ha egy kezdő kereskedő nagyot veszít valamelyik akció miatt, ő lehet, hogy kiábrándultan végleg távozik a piacról. Plusz ugyanígy, az ilyen események igazolást adnak a hatóságok kezébe arra, hogy miért is kell keményebben szabályozni a kriptókat, miért kell még a normális szereplőket is bekorlátozni. Ez pedig lassítja az innovációt. Tehát egy ármanipulációs akció az áldozatok mellett a legális projekteknek is komoly károkat okoz. Összességében pedig hosszútávon az egész kriptoszektor jövőjének ártanak az ilyenek.

Védekezés a manipulációval szemben

Elég sok posztot és cikket lehet találni a témában, hogyan kell elkerülni a csapdákat és kikerülni a manipulációs tevékenységeket. A következőkben néhány példát mutatunk meg:
DYOR (Do Your Own Research): Ne TikTok tippek vagy Telegram-botok alapján döntsünk. Nézzünk utána a token csapatának, céljának, felhasználási eseteinek és kereskedési történetének.
Figyeljük a kereskedési volument: A hirtelen kiugrások vagy a furcsán alacsony volumen wash tradinget vagy manipulációra való felkészülést jelezhetnek.
Figyeljük a bálnák tevékenységét: Használjunk olyan eszközöket, mint a Whale Alert, hogy kiszúrjuk a nagy mozgásokat.
Használjunk megbízható platformokat: Mindenképpen a megbízható kriptotőzsdéket használjuk, kerüljük az ismeretlen helyeket.
És hát a tudásnál nincs nagyobb védelem, szóval igyekezzünk mindig tanulni, fejlődni és figyelni!

Konkluzió

A kriptoszektor még mindig eléggé vadnyugatnak tűnhet sokak számára, de azért nem teljesen így van már. Vannak politikai döntéshozók, szabályozók, tisztességek platformok és fejlesztők, akik mind azért küzdenek, hogy biztonságban legyünk a kriptovilágban. Például a nagy kriptotőzsdék elkezdték alkalmazni a mesterséges intelligenciával működő felügyeleti eszközöket, amelyek célja, hogy valós időben kiszúrják a fura tevékenységet. Nem tökéletes a helyzet, de a fejlődés egyértelműen látható már az öt évvel ezelőttihez képest is. A lényeg, hogy óvatosan és körültekintően járjunk el.