Feszül a helyzet: az Egyesült Államok háborús forgatókönyvet gyakorol a Fülöp-szigeteken

Egyre komolyabb katonai aktivitás zajlik Délkelet-Ázsiában: az Egyesült Államok nagyszabású hadgyakorlatot indított a Fülöp-szigeteken, amely sokak szerint egy Kínával való fegyveres konfliktus próbaszituációját modellezi.
Rekordméretű részvétel: több mint 17 ezer katona a hadgyakorlaton
A Balikatan 2025 névre keresztelt éves hadgyakorlat minden korábbinál nagyobb szabású lett. Összesen húsz ország küldött katonákat vagy megfigyelőket a Fülöp-szigetekre, köztük Japán is, amely most először nemcsak megfigyelőként, hanem aktív résztvevőként is jelen van. A gyakorlaton 9000 amerikai és 5000 fülöp-szigeteki katona vesz részt, ami jól mutatja, milyen súlyt fektetnek a felek a hadműveletek közös gyakorlására.
EXERCISE BALIKATAN | Division Tactics Drill Boosts Maritime Interoperability in Balikatan 2025
Naval forces from the Philippines and the United States successfully conducted a Division Tactics (DIVTACS) drill on 26 April 2025, 21 nautical miles west off the coast of San Felipe,… pic.twitter.com/qqbyjDLdtL
— Armed Forces of the Philippines (@TeamAFP) April 26, 2025
Teljes körű harci szimuláció: üzenet Kínának?
James Glynn altábornagy, a Csendes-óceáni amerikai tengerészgyalogság parancsnoka hangsúlyozta, hogy az idei Balikatan célja egy „valódi harci helyzet” szimulálása, amely „minden hadműveleti területet” lefed. A gyakorlat során a katonák valós helyzetekre reagálnak élő, virtuális és szimulált környezetekben. A fülöp-szigeteki hadsereg közleménye szerint a hadgyakorlatok egy „teljes körű ütközet” forgatókönyvét követik – világos üzenetként azok számára, akik a Dél-kínai-tenger vagy Tajvan kapcsán konfliktusra számítanak.
Stratégiai helyszínek: közel a Dél-kínai-tengerhez és Tajvanhoz
General Romeo Brawner, a fülöp-szigeteki fegyveres erők vezetője kiemelte, hogy a hadgyakorlatokat a szigetország legfontosabb területein, így Luzonon, Palawanon, a Visayas régióban és Mindanaón tartják – mind stratégiailag fontos térségek a Dél-kínai-tenger és Tajvan közelsége miatt. A választott helyszínek világosan jelzik: a hadműveletek gyakorlása nem véletlenszerű, hanem potenciális konfliktuszónákra fókuszál.
Kapcsolódó tartalom: Kiszivárgott műholdképek leplezik le Kína titkos tengeralattjáró-flottáját
Új fegyverrendszerek tesztje: légvédelem, drónelhárítás és rakétatechnológia
Az idei Balikatan újdonságai közé tartozik a Marine Air Defense Integrated System (MADIS) éles tesztje, amely kifejezetten drónok elleni védekezésre készült. Ez lesz az egyik első alkalom, hogy a rendszer élő környezetben bizonyíthat. A hadgyakorlaton a korábban nagy feltűnést keltő Typhon rakétarendszert is újra bevetik. A rendszer különlegessége, hogy álcázott konténerekből indít ballisztikus rakétákat, például Tomahawk és SM-6 típusúakat, így képes hatótávolságával akár Tajvant vagy Kína szárazföldi területeit is elérni.
Üzenet Washingtonból: szilárd szövetség a Fülöp-szigetekkel
Az Egyesült Államok haditengerészete hangsúlyozta: a Balikatan a Washington és Manila közötti védelmi szerződés erejét bizonyítja. Egy közlemény szerint a hadgyakorlat „az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek megbonthatatlan szövetségének és barátságának élő bizonyítéka”.
A háttérben fokozódó feszültség
Az elmúlt években többször is történt kisebb incidens kínai és fülöp-szigeteki hajók között a vitatott dél-kínai-tengeri területeken. Bár ezek nem fajultak fegyveres összetűzéssé, Washington többször is megerősítette, hogy kész megvédeni Manilát egy esetleges kínai agresszió esetén. A mostani Balikatan hadgyakorlat ennek a garanciának a katonai szintű demonstrációjaként is értelmezhető, egyértelmű és világos figyelmeztetés Kína számára.