Okok, amiért az amerikai dollár dominanciája megtörhetetlen

Az elmúlt években egyre több ország próbál meg függetlenedni az amerikai dollártól, ugyanakkor a globális pénzügyi rendszer továbbra is szorosan kötődik a világ vezető valutájához. A dedollarizációs törekvések mögött gazdasági és geopolitikai érdekek állnak, ugyanakkor még a BRICS-országok sem képesek arra, hogy megingassák a dollár dominanciáját.

A világkereskedelem rugalmassága, a dollár likviditása, valamint az amerikai piacok stabilitása olyan előnyök, amelyek miatt a dollár még sokáig őrizheti erejét. Összegyűjtöttük a legnyomósabb érveket, miért maradhat sokáig a dollár a világ vezető valutája.

A dedollarizációs törekvések

A dedollarizáció célja, hogy csökkentsék az amerikai dollár központi szerepét a világ kereskedelmi és pénzügyi rendszerében. Több ország a saját szuverenitását kívánja növelni, hogy függetlenedjen az amerikai gazdaságtól, valamint annak külpolitikai befolyásától.

A BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) mellett olyan feltörekvő országok és szankcióktól sújtott államok kívánnak ebben részt venni, mint Argentína, Indonézia, Nigéria, vagy Irán. Mint a világ vezető gazdasága, központi szerepéből az Egyesült Államok könnyen szabhat ki szankciókat és monetáris politikai intézkedéseket, melyek negatívan hathatnak egyes országokra, és döntésre kényszeríthetik őket a kereskedelmi és geopolitikai rivalizálásban.

A dollár dominanciája ellehetetleníti továbbá azt is, hogy egyes országok nemzeti valutája hosszútávon erősödni tudjon, miközben az amerikai adósság tovább növekszik, a dollár stabilitásával kapcsolatos aggodalmak pedig utat törnek.

Nincs párja az amerikai dollárnak

2024-re az amerikai dollár a globális devizatartalékok közel 58%-át tette ki, míg az euró csupán 20%-ot, a kínai jüan pedig mindössze 2,7%-ot. Emellett a nemzetközi átutalások 88%-a is dollárban zajlik a SWIFT rendszeren keresztül. Ez óriási előnyt jelent a dollár számára, és komoly akadályt állít a dedollarizációs törekvések elé.

Gazdasági és katonai erőfölény

Az USA a világ legnagyobb gazdasága, emellett a valaha volt legerősebb katonai hatalommal is rendelkezik. Ez a gazdasági és katonai túlsúly rendkívül kockázatossá teszi a dedollarizációs törekvéseket. Egyetlen ország sem akar konfliktusba keveredni az Egyesült Államokkal, és a dollár elhagyása sem javítaná a viszonyt a világ legerősebb hatalmával.

Életképes alternatíva hiánya

A dollárra épülő globális kereskedelmi rendszer jól működő, olajozott gépezet. Egy másik valuta bevezetése súlyos zavarokat és ingadozásokat okozna a világkereskedelemben. Ráadásul jelenleg nincs olyan életképes alternatíva, amely kiválthatná a dollárt a nemzetközi elszámolásokban. A dollár lecserélése több problémát szülne, mint amennyi előnyt hozna – ezért a dedollarizációs törekvések nagy eséllyel megbuknak a jelenlegi kereskedelmi rendszer fenntartásában.

Összegzés

A dedollarizációs törekvések időről időre felmerülnek, ugyanakkor az amerikai dollár globális szerepe megtörhetetlennek tűnik. Az Egyesült Államok ennek következtében nem akármilyen előnyöket élvez, melyből fontos kiemelni az olcsóbb hitelfelvételt és az erősebb érdekérvényesítést a geopolitikában. Az amerikai dollár a gazdasági válságok és bizonytalanságok idején továbbra is stabil alternatívának számít az arany mellett, mivel stabil, likvid és globálisan elfogadott alternatívának számít.

Ahhoz, hogy a dollár potenciális kihívóval nézzen szembe, a Bitcoin hálózatának tömeges elfogadása szükséges. Gazdaságunk ezen szakaszában a vezető digitális valuta még túl volatilisnek számít ahhoz, hogy tényleges alternatívának minősüljön, ugyanakkor hosszútávon a technológiai fejlődés, valamint a szabályozási környezetváltozás hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a BTC megingathassa a dollár erejét.