Változik a világ: unokázás helyett ma már kriptovalutával verik át az időseket

Az idősebbeket érte a legnagyobb veszteség a 2024-es kriptós csaláshullámban.

Az FBI legfrissebb éves jelentése szerint 2024-ben minden eddiginél nagyobb mértékű kriptós csalási hullám söpört végig a világon.

A legnagyobb áldozatok pedig az idősebb generáció tagjai.

A számok megdöbbentőek

A kriptovalutákkal kapcsolatos csalásokból származó összveszteség elérte a 9,3 milliárd dollárt, ami 66%-os növekedést jelent a 2023-as évhez képest. A jelentés legaggasztóbb része, hogy ebből az elképesztő összegből közel 2,8 milliárd dollár az 60 év feletti áldozatokhoz köthető – miközben ez a korcsoport csak az amerikai lakosság 17%-át teszi ki.

Miben különbözik az idősek vesztesége?

Az FBI szerint az idősebb áldozatok által elszenvedett átlagos veszteség 83 000 dollár, ami több mint négyszerese az online csalásoknál mért országos átlagnak. Ez nemcsak az idősek kiszolgáltatottságát mutatja, hanem azt is, hogy a csalók tudatosan célozzák meg ezt a korosztályt.

Új trükk: ATM-es csalások

Az egyik leggyorsabban terjedő módszer a kripto-ATM-ekkel kapcsolatos visszaélés. Ezek az automaták – melyeken keresztül bárki kriptovalutát vásárolhat – gyakran nehezen átláthatók, főleg azok számára, akik nem jártasak a digitális pénzek világában.

2024-ben 2 674 idősebb amerikai számolt be az FBI-nak arról, hogy kripto-ATM csalás áldozata lett, összesen 107 millió dolláros veszteségről. A módszer általában mindig hasonló: a csaló felhívja vagy online kapcsolatba lép az áldozattal, valamilyen sürgető történetet mond (pl. vészhelyzet, nyeremény, adóhátralék), és arra utasítja, hogy készpénzt vegyen fel, majd azt kripto-ATM-en keresztül küldje el –  ami majd megoldja a problémát.

Befektetési csalások vezetnek

A legnagyobb tétel még mindig a különféle befektetési csalásokhoz kapcsolódik, amelyek 1,6 milliárd dolláros veszteséget okoztak az idősebb korosztály számára. Ezek a csalások gyakran „biztos hozamú”, „úttörő kriptós projekteknek” álcázott piramisjátékok, ahol a megtakarításaikat akarják megszerezni a gyanútlan nyugdíjasoktól.

Az FBI más próbál lépéseket tenni

A hatóság próbál reagálni a problémára. Az FBI tavaly indította el az Operation Level Up nevű programját, melynek célja az, hogy azonosítsák és értesítsék az áldozatokat, mielőtt nagyobb kárt szenvednének el. Az akció keretében eddig kb. 285 millió dollárnyi veszteséget sikerült megelőzni.

A jelentés azonban világosan mutatja: a kriptós csalások egyre kifinomultabbak és célzottabbak, különösen az idősebb, technológiában kevésbé jártas emberek felé. A digitális pénzügyi tudatosság és a gyanakvás most fontosabb, mint valaha.

Ahogy az FBI is írja:

„A bűnözők ma másképp néznek ki, mint régen, de ugyanazt akarják: a saját hasznukra kihasználni az embereket.”