Aranyért készpénz 30 perc alatt: hódít a kínai aranyautomata

Kínában az arany nemcsak befektetésnek számít, hanem a kulturális örökség fontos részének is – egy generációról generációra szálló érték. Most azonban, hogy az arany árfolyama történelmi csúcsra emelkedett, egyre többen mérlegelik annak a lehetőségét, hogy megváljanak ékszereiktől.

Ezt a döntést könnyíti meg egy új technológiai fejlesztés: az arany ATM. Ezek a gépek 30 percen belül felvásárolják a beszkennelt ékszereket, amennyiben azok legalább 50%-os tisztaságúak. Az eladó ezt követően dönthet, hogy készpénzt vagy átutalást választ, amely diszkrét, gyors és egyszerű megoldásnak számít.

A kínai arany automata

Az aranykereskedelem csúcstechnológiás innovációja a Kínában nagy népszerűségnek örvendő arany automata. A sanghaji bevásárlóközpontban bevezetett ATM bárki számára lehetővé teszi, hogy mindössze 30 perc alatt értékesítse aranyékszereit mindenféle igazolás nélkül. A gép a három grammnál nagyobb tömegű, legalább 50%-os tisztaságú aranytárgyakat fogadja be, majd azonnali készpénzes vagy bankszámlára történő fizetést bonyolít le.

A kínai Kinghood Group által kifejlesztett intelligens arany ATM-et arra tervezték, hogy pillanatok alatt elemezze, lemérje, bevizsgálja az aranytárgyakat, majd ezt követően fel is vásárolja azokat a piaci áron. A jelentések szerint a gép óriási népszerűségnek örvend, a felhasználók sorokban állnak, hogy örökségeiket és generációkon át felhalmozott eszközeiket mindössze 30 perc alatt értékesítsék most, hogy történelmi csúcson van az arany árfolyama.

A nagy keresletet mi sem bizonyítja jobban, hogy a géphez május végéig minden időpont lefoglalásra került. Egy demonstráció során egy 40 grammos arany nyakláncot értékesítettek 36 ezer jüanért, vagyis 5000 dollárért. Miután a bevizsgálás megtörtént, az egyenértékes pénzösszeget azonnal rendezte is a gép.

„Az intelligens arany automaták bevezetése azt a célt szolgálja, hogy az emelkedő aranyárak következtében újrahasznosítsuk a felgyülemlett aranykészleteket. A központi bankok és az intézményi befektetők drasztikusan halmozzák az aranyat, ez pedig emelkedő árfolyamokat eredményez.” – mondta Xu Wixin, a Shanghai Gold Association tagja

A kínai arany legendája

Cikkünk írásakor az arany árfolyama ismét történelmi csúcsot, miután európai idő szerint kedd reggel átlépte a 3500 dolláros unciánkénti árfolyamot. Bár a nemesfém árfolyama idén már több mint 32%-ot erősödött, Kínában az aranynak kulturális jelentősége van.

Főként az idősebb generációk körében az aranyékszerek viselése továbbra is kifejezetten elterjedt, a fizikai arany birtoklása pedig a társadalmi státusz szimbólumává vált. Bár a fiatalabb generációk már első sorban befektetési céllal vásárolnak aranyat, valószínűleg örökké megkerülhetetlen eszköz lesz a modern világban.

Az arany évezredek óta a jólét, a boldogság és a biztonság szimbólumává vált. A konfuciánus értékrend részeként fontos szerepet tölt be a családon belüli vagyonmegőrzésben és annak átadásában. A fizikai arany – különösen az ékszerek – tradicionálisan generációról generációra öröklődnek, gyakran hozományként vagy esküvői ajándékként.

A digitális aranyvásárlás, vagy az ETF-ek megjelenése azonban megteremtették annak a lehetőségét is, hogy a városi, jól kereső fiatalok befektetésként gondoljanak az aranyra, elszakadva a hagyományoktól. Az ATM-ek vagy automaták megjelenésével egy új réteg számára is elérhetővé vált az aranykereskedelem, ugyanakkor sokan továbbra is a tradicionális megjelenésben hisznek.

Az arany tehát Kínában nem csupán értékálló nemesfém, hanem egyfajta kulturális kapocs is, amely összeköti a generációkat és világnézeteket. Legyen szó hagyományról, biztonságról vagy modern technológiáról, a kínai arany legendája tovább él – alkalmazkodva, de sosem háttérbe szorulva.