Az elemző szerint az arany után a bitcoin is új történelmi csúcsra törhet

2025 áprilisában az arany történelmi csúcsot ért el, miután meghaladta az unciánkénti 3300 dolláros árat. A világ legértékesebb eszköze így idén már több mint 25%-ot erősödött – többek között a gazdasági bizonytalanságoknak köszönhetően. Ez a növekedés sokakban kérdéseket vet fel: vajon a „digitális arany” mikor követheti az arany mozgását?
Az értékálló menekülőeszköz digitális változata a Cryptollica elemzőportál szerint a 80 – 90 ezer dolláros tartomány ellenére idén akár meg is duplázhatja árfolyamát. Megvizsgáljuk, mire számíthatunk a historikus adatok alapján.
Követheti-e a bitcoin az arany lendületét?
Az arany és a bitcoin árfolyamának korrekciója nem olyan állandó, mint a digitális eszköz és a részvényindexek közötti együttmozgás. Bár mindkét eszköz az értékállóság szimbóluma, 2020-2021-hez képest a korreláció 2022-2023-ra jelentősen gyengült, sőt, volt olyan, hogy negatívba is fordult.
Az infláció, a geopolitikai feszültség, valamint a jegybanki döntések azonban egyaránt felfelé hajthatják az arany és a BTC árfolyamát is. Mivel a dollár gyengül és a reálhozamok csökkennek, mindkét eszköz értéke jelentősen megemelkedhet. Ehhez hozzájárulhat az intézményi befektetők szerepvállalása is, akik az elmúlt másfél évben jelentős pozíciókat vettek fel mind az aranypiacon, mind a bitcoin-piacon.
A Cryptollica legutóbbi X-bejegyzésében pont ezt az összefüggést vizsgálta meg a két eszköz között. A elemzőportál által közölt diagram szerint mind az arany, mind a bitcoin 2023 elején egy makroszintű mélypontot talált, melyből az arany gyorsabban regenerálódott, a BTC viszont csak 2024 novemberére érte el ugyanezt a szintet.
Az oldal szerint a „digitális arany” most ugyanazt a trendet követheti, amit az arany is követett. A historikus mintázatok szerint a BTC árfolyama akár 155 ezer dollárig is emelkedhet. Ez azt jelentené, hogy az eszköz árfolyama megduplázódhat a jelenlegi tartományhoz képest. A felfutást egyébként a lazuló monetáris politika, valamint a globális M2 pénzkínálat növekedése is befolyásolhatja.
Lehet-e a BTC tényleges menedék?
A technikai elemzésen túl a bitcoin
BTC Price
(BTC) figyelemreméltó rugalmasságot mutat a bizonytalan gazdasági környezetben. Míg a részvények szakadnak a folyamatos vámtarifa-botrányok miatt, addig a vezető kriptovaluta – ha nem is tökéletesen, de – tartja árfolyamát.
A The Week On-Chain legfrissebb jelentése szerint az arany és annak digitális változata is kifejezetten jól teljesítettek az elmúlt hetekben, hónapokban, a portál pedig megjegyzi:
„A jelenlegi zűrzavar közepette az alternatív eszközök teljesítménye figyelemre méltóan erős maradt. Az arany tovább emelkedik, és új történelmi csúcsra ért 3300 dollárnál, ahogy a befektetők a hagyományos menedékeszköz felé fordulnak. A Bitcoin ezzel szemben a hét elején együtt esett a kockázatosabb eszközökkel, egészen 75 ezer dollárig, ám azóta visszanyerte az akkori veszteségeket, és újra 85 ezer dollár körül forog, így gyakorlatilag nullára hozta a hetet a hirtelen volatilitás ellenére.”
Ugyanakkor az ETF-ekből történő tőkekiáramlás arra figyelmeztet, hogy az intézményi bizalom még nem megingathatatlan – különösen, ha rövid távú profitrealizálás kerül előtérbe. A Bitcoin tehát egyre inkább „digitális aranyként” viselkedik, de a menedékeszköz szerepének teljes betöltéséhez még stabilabb makrogazdasági elfogadottság és volatilitáscsökkenés szükséges.
Középtávon – ha a globális bizonytalanság fennmarad, és az arany tovább erősödik – a Bitcoin előtt ismét nyitva állhat az út a 100 ezer dollár feletti szintek irányába, akár az elemzők által vázolt 155 ezer dolláros célárig is.