A befektetők számára továbbra is az arany jelenti a biztos menedéket a Bitcoin helyett

A JP Morgan legfrissebb jelentése szerint a befektetők továbbra is biztonságosabb eszközként tekintenek az aranyra, mint a világ legismertebb kriptovalutájára, a Bitcoinra. A pénzügyi óriás elemzői úgy látják, hogy a globális bizonytalanság közepette az arany vonzereje erősebb, mint valaha, különösen a nemrég kiújult geopolitikai feszültségek és piaci volatilitás fényében.
A tanulmány rámutat, hogy a tőkebeáramlás az aranyhoz kötött ETF-ekbe és határidős ügyletekbe folyamatosan nő, míg a spot Bitcoin ETF-ek az elmúlt két hónapban nettó tőkekiáramlást regisztráltak. Ez a trend azt sugallja, hogy a magánbefektetők egyre inkább visszatérnek a hagyományos menedékeszközökhöz, miközben az intézményi érdeklődés is enyhülni látszik a Bitcoin iránt, így az arany továbbra is megmarad, mint a befektetők biztos menedéke.
Miközben az arany árfolyama új csúcsot ért el 3660 dollár felett, a Bitcoin
BTC Price
az év eleji rekordja után jelentős veszteséget könyvelt el, és a cikk írásának időpontjában 84 541 dolláron kereskedik a CoinMarketCap adatai szerint. Az arany ára ugyan azóta kismértékben visszaesett (3315 dollár/uncia), de a trend továbbra is pozitív. A Bitcoin piaci kapitalizációja jelenleg 1,678 billió dollár, azonban árfolyama nagyobb volatilitást mutat, mint az aranyé. Továbbá az is elmondható, hogy a kriptovaluta jobban teljesített, mint a főbb részvényindexek. Az S&P 500 és a technológiai súlyú Nasdaq egyaránt mintegy 6%-kal esett vissza ebben az utóbbi egy hónap alatt.
„A Bitcoin nem tudott részesülni azokból a biztonságos menedéket jelentő beáramlásokból, amelyek az elmúlt hónapokban az aranyat támogatták” – olvasható a JP Morgan jelentésében.
Bár a Bitcoin korábban mutatott némi korrelációt az arany mozgásaival, az utóbbi években inkább az amerikai technológiai részvényekhez hasonlóan viselkedett. A JP Morgan ez a kapcsolat csökkenti azon érvelés súlyát, miszerint a Bitcoin „digitális aranyként” szolgálhatna. A szakértőik szerint a digitális eszköz volatilitása és részvénypiaci korrelációja miatt egyre több befektető is megkérdőjelezi ezt a sokat használt jelzőjét.
Trump intézkedéseinek kettős hozadéka
Érdekesség, hogy Donald Trump novemberi elnökválasztási győzelme rövid távon pozitív hatással volt a kriptovaluták árfolyamára. A piac kedvezően reagált a republikánus politikus ígéreteire, miszerint csökkentené az iparágat sújtó szabályozásokat. Ugyanakkor Trump kereskedelmi háborúi és a recessziós félelmek újra reflektorfénybe helyezték az aranyat, mint megbízható menedéket, így az emberek lassan kezdtek elpártolni a Bitcointól.
A jelenlegi piaci környezetben az arany továbbra is megmarad, mint a befektetők biztos menedéke, míg a Bitcoin inkább spekulatív eszközként funkcionál. Bár a világ első számú kriptovalutáját már többször leírták, rendre bebizonyította, hogy képes talpra állni. A korábbi visszaesések után is új lendületet vett, és történelmi csúcsokat ért el. Minden jel arra utal, hogy ez a ciklus ismétlődhet, már csak az a kérdés, mikor következik be.