Történelmi csúcson a bitcoin hashráta, a bányászok mégis kénytelenek eladni

A Bitcoin hashráta történelmi csúcsot ért el, azonban a bányászok a csökkenő bevételeik és az emelkedő nehézségek miatt így is arra kényszerülnek, hogy minden eddiginél több BTC-t adjanak el költségeik fedezése érdekében.

A Bitcoin hálózat hashrátája több blokklánc adatforrás szerint a Bitcoin 16 éves történetében először lépte át az 1 Zetahash/másodperc (ZH/s) értéket. A mérföldkőnek számító értéket április 5-én érte el, a mempool.space adatai szerint 1,025 ZH/s-os csúcsértékkel. A Bitcoin hashrátája egyébként azt jelzi, hogy a bányászok másodpercenként hány számítási műveletet (hash) tudnak elvégezni.

Eközben a bányászok egy exahashre jutó bevétele, vagy más néven a hashár – a napi bevételt a hash teljesítményhez viszonyítva becslő mutató – 44,20 dolláros mélypontra esett. Ezt a csökkenést az alacsony tranzakciós díjak, a növekvő hálózati nehézség és a viszonylag alacsony bitcoin árfolyam ( BTC Price BTC Price ) kombinációja okozza.

hashráta

A Bitcoin hashár alakulása az elmúlt 1 hónapban. Forrás: Hashrate Index

Idén márciusban a bányászok bevételei meredeken, közel 50%-kal csökkentek 2024 márciusában elért 2 milliárd dollárhoz képest. A Newhedge adatai szerint a teljes bevétel körülbelül 1,2 milliárd dollárra esett vissza.

hashráta

A bitcoin bányászok átlagos havi bevétele. Forrás: newhedge

A Bitcoin-bányászok történelmileg a HODL stratégiát követték, bízva a jövőbeli árfolyam-emelkedésben. A tavaly áprilisi felezés óta azonban a bányászok pénzügyi szempontból szorult helyzetben találják magukat. A TheMinerMag legfrissebb jelentése kijózanító képet fest: csak márciusban 15 nyilvános bányászcég adta el Bitcoinjainak több mint 40%-át.

Ráadásul a jelentésből kiderül, hogy egyes vállalatok többet adnak el, mint amennyit termelnek. A HIVE, a Bitfarms és az Ionic Digital mind meghaladta a márciusi termelési eladásaik 100%-át, gyakorlatilag kimerítve a meglévő tartalékaik egy részét. A frontvonalban lévő bányászok számára tehát a jelenlegi környezet a túlélésről szól, ahol a rekordszintű hashráták a feleződést követő mélyebb jövedelmezőségi küzdelmet takarják.

Mit jelent a magas hashráta?

A magasabb hashráta azt jelzi, hogy több számítási teljesítmény vesz részt a hálózat biztosításában és a blokkok bányászatában.

Pozitívumok:

  • Erősebb a hálózat biztonsága: Több számítási kapacitás mellett nehezebb támadást végrehajtani (pl. 51%-os támadás).
  • Több résztvevő bányász: Valószínű, hogy több bányász kapcsolódott be vagy frissített nagyobb teljesítményű hardverre.
  • A hálózat egészséges és aktív

Negatívumok:

  • Nő a bányászati nehézség
  • Csökken a bányászok egyéni részesedése: Ha sokan bányásznak, egy bányász kevesebb BTC-t nyer blokkonként
  • Ha a BTC ára nem nő vele arányosan, akkor romlik a bányászok jövedelmezősége.

Miből tevődik össze a bitcoin bányászok jutalma?

A bányászok bevételét két fő tényező alkotja. Az egyik a blokkjutalom. A bányászok ugyanis egymással versenyeznek azért, hogy az egyes blokkokat minél gyorsabban kibányásszák – aki pedig a leghamarabb éri ezt el, új bitcoint kap munkájáért cserébe, amit blokkjutalomnak nevezünk. Ez a jutalom körülbelül négyévente a felére csökken. Az utolsó felezés 2024 áprilisában történt, amikor az egy kibányászott blokkért járó jutalom 6,25 BTC-ről 3,125 BTC-re csökkent.

A másik a tranzakciós díj. Minden Bitcoin-tranzakcióhoz tartozik egy kis díj, amit a felhasználó fizet, hogy a tranzakciója bekerüljön egy blokkba. A díjak összege változó, és a hálózat forgalmától, mempool torlódásától, valamint a felhasználó által beállított díjtól függ.

Fontos megjegyezni a blokkjutalmak és a tranzakciós díjak közötti különbséget is. Egy bitcoin bányász például mind a blokkjutalmakat, mind az új blokkba bevont tranzakciókhoz kapcsolódó díjakat megkapja. Ezek teljesen különállóak, és ha egyszer minden bitcoint kibányásznak, akkor várhatóan a bányászok kizárólag a tranzakciós díjakra fognak támaszkodni működésük fenntartásához