„Csak egy tré CGI”? – Konteók és sátánista elméletek Katy Perry űrutazása körül

Katy Perry, Lauren Sanchez és négy másik ismert nő április 14-én délután egy Blue Origin rakétával indult űrutazásra – legalábbis a hivatalos beszámolók szerint. A mindössze 11 perces út során 66,5 mérföldes (107 kilométeres) magasságot értek el, átlépve a Kármán-vonalat, vagyis hivatalosan is kiléptek a világűrbe.

Az internet egyes bugyraiban azonban másfajta történet kezdett terjedni. Különböző összeesküvés-elméletek jelentek meg, amelyek szerint az egész küldetés egy hollywoodi díszletben zajlott, és a rakétastart csupán egy ügyetlen trükkfelvétel volt.

A szkeptikusok szerint a felvétel „a valaha látott legrosszabb CGI”-t tartalmazta, és szerintük az egész jelenet inkább emlékeztetett egy filmstúdióban rögzített jelenetre, mint valódi űrutazásra. Egyes teóriák szerint a „lebegő” utasokat vízzel teli tartályokba helyezték, hogy szimulálják a súlytalanságot.

Sőt, néhány netes elmélet még tovább ment: szerintük a teljes küldetés valójában egy „sátánista szertartás” volt, amelyet Katy Perry és Jeff Bezos vezetett.

Noha ezek az állítások semmilyen valós alapot nem nélkülöznek, pszichológusok szerint maga a küldetés tökéletes táptalajt jelentett az összeesküvés-elméletek megszületéséhez. Dr. Daniel Jolley, a nottinghami egyetem kutatója úgy fogalmazott a MailOnline-nak: „Ez a küldetés két olyan területet kapcsol össze, amelyek mindig is bőséges alapot adtak az összeesküvés-elméletekhez: az űrkutatást és a celebkultúrát.”

Annak ellenére, hogy az eseményt élőben közvetítette a média, az X-en (korábban Twitteren) több felhasználó is kétségbe vonta a hitelességét. „Más is úgy gondolja, hogy a mai Blue Origin-járat csak egy hollywoodi átverés volt?” – kérdezte egyikük. Egy másik úgy fogalmazott: „Ez az emberiség történetének egyik legnagyobb hazugsága. A hollywoodi stúdiók képesek látványos trükkökre.” Egy harmadik kommentelő csak ennyit írt: „Még egy hollywoodi produkció az ál-űrutazásról.”

„Ez nem a világűr, hanem egy medence a stúdióban” 

Az X közösségi oldalon újabb hangok csatlakoztak a kételkedők táborához. „Amikor rájössz, hogy Katy Perry és a többiek valójában egy hollywoodi filmstúdió medencéjében lebegnek, nem pedig az űrben…” – írta egyikük. A hasonló kommentek a holdra szállással kapcsolatos régi teóriákat idézték: ha az űrutazás eleve lehetetlen, akkor a Blue Origin repülése sem történhetett meg.

Katy Perry a kapszula belsejében lebegés közben, virággal a kezében – a konspirációhívők szerint ez is csak stúdiótrükk volt.

A lapos Föld-hívők is megszólaltak, szerintük ugyanis az egész világűr puszta fikció, így a rakéta „nyilvánvalóan” nem juthatott sehova. Egy kommentelő úgy fogalmazott: „Az egész célja ennek a hamis űrmozgalomnak, hogy elhitessék velünk: az úgynevezett ‘világűr’ létezik. Pedig ez egy szó szerint vett hollywoodi termék.”

A világsztárok – köztük Katy Perry és a milliárdos Jeff Bezos – részvétele újabb löketet adott a paranoia által táplált elméleteknek. Több hozzászóló egyenesen sátánista vagy okkult szertartásként értelmezte az eseményt.

A találgatások fókuszába végül az utasok által viselt NS-31-es küldetésjelvény került, amelyet néhány teoretikus szerint „sátánista szimbólumként” kellene értelmezni.

Mi táplálja a Blue Origin körüli összeesküvés-elméleteket?

„Katy Perry köztudottan sátánimádó. Mindannyian sátánista jelképeket viselnek az űrruhájukon” – állította egy kommentelő az X-en. Egy másik felhasználó még tovább ment: „Feltűnt, hogy Katy Perry és társai Blue Origin-jelvénye, ha megfordítjuk, egy sátánista bakkecskét és egy fejjel lefelé fordított keresztet ábrázol?”

Dr. Daniel Jolley, az összeesküvés-elméletek pszichológiájának kutatója szerint ezek az elméletek egyáltalán nem újak. „Az a gondolat, hogy a hírességek titkos sátánista kultuszokhoz tartoznak vagy rejtett rituálék résztvevői, meglepően gyakori az internetes konspirációs terekben. Ezek a félelmek a hatalmasok körében jelen lévő rejtett gonosztól évszázadokra nyúlnak vissza” – magyarázza a szakértő.

A teljes női legénység a Blue Origin kapszulája előtt – sokak szerint ez inkább emlékeztetett promófotóra, mint történelmi pillanatra.

Az internet korszakában ezek a régi sztereotípiák új köntösben tértek vissza: vallási szimbólumokat kevernek modern szorongásokkal, mint az irányítás, manipuláció vagy a média befolyása. Katy Perry – sok más hírességhez hasonlóan – visszatérő célpontja ezeknek a narratíváknak, mivel a rajongók és kritikusok egyaránt hatalmat társítanak hozzá.

Az is hozzájárult a gyanakváshoz, hogy a küldetés teljes mértékben magánfinanszírozásból valósult meg. Az „elit projekt” érzete csak tovább táplálta a titokzatosságot a teóriagyártók szemében.

A valóság ezzel szemben prózaibb. Helyi idő szerint reggel 8:30-kor (14:30 BST) indult el a Blue Origin NS-31-es küldetése a Launch Site One nevű bázisról, mintegy 48 kilométerre északra a texasi Van Horntól. A fedélzeten volt Jeff Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, a popénekesnő Katy Perry, a CBS Mornings műsorvezetője Gayle King, a producer Kerianne Flynn, az aktivista Amanda Nguyen, valamint Aisha Bowe, a NASA egykori rakétamérnöke.

Katy Perry földre borul a landolás után – a hivatalos képek szerint a küldetés sikeres volt.

A New Shepard rakéta a Kármán-vonal fölé emelte az utaskapszulát, majd az utasok néhány percen át megtapasztalhatták a súlytalanság állapotát, mielőtt a kapszula biztonságosan visszatért a Földre – mindössze 11 perccel az indulás után.

A pszichológusok szerint azonban éppen ezek a körülmények – rövid időtartam, hírességek jelenléte, technikai távolság – teremtenek ideális táptalajt az összeesküvés-elméletek számára. Jolley szerint az emberek gyakran akkor hajlanak elméletek felé, amikor alapvető pszichológiai szükségleteik nem elégülnek ki – például az „epitemikus”, vagyis az igazság iránti vágy.

„Az egyszerű magyarázat nem elég izgalmas” – így terjednek a képtelen teóriák

Prof. Karen Douglas, a Kenti Egyetem pszichológusa szerint az emberek természetes igénye, hogy értelmet találjanak a világ történéseiben – különösen olyan eseményeknél, amelyeket nehéz elsőre felfogni. „Az emberek meg akarják érteni, mi történik körülöttük, és rosszul viselik azt a bizonytalanságot, ami sokszor egy-egy nagy horderejű eseményt kísér” – mondta a MailOnline-nak.

Douglas szerint éppen ezért a valóságos, de egyszerű magyarázatok sokszor nem elég kielégítőek. Úgy véli, hogy az emberek hajlamosak feltételezni, hogy a felszín alatt több történik, mint amit elmondanak nekik. Egy rejtélyes magyarázat, egy „nagyobb összefüggés” sokkal vonzóbb lehet.

A világűr önmagában is misztikus és ismeretlen terület – ha ezt kombináljuk a celebvilág és Jeff Bezos nevével, az már önmagában is elég ahhoz, hogy gyanút keltsen. Ha pedig mindehhez hozzáadjuk a közösségi médiát, az már tökéletes elegy a teóriák robbanásszerű elterjedéséhez.

„A közösségi oldalakon könnyű rábukkanni az összeesküvés-elméletekre, és még könnyebb megosztani őket. Aki csak egy kicsit is nyitott erre a gondolkodásmódra, az pillanatok alatt találhat magának megfelelő ‘magyarázatot’” – fogalmazott a professzor, aki szerint, ha egy elmélet egyszer megjelenik, azt utána szinte lehetetlen elhallgattatni.

A Blue Origin egyébként a küldetés minden pillanatát részletesen dokumentálta – percre lebontva tették közzé, mikor vált le a booster, mikor érték el a Kármán-vonalat, és hány perc súlytalanságot élhettek át az utasok. De még ez a precizitás sem volt elég ahhoz, hogy elcsendesítse azokat, akik szerint az egész csak egy jól megrendezett színjáték volt.