Kriptofronton is szankcióháború: Oroszország új, dollárfüggetlen stabilcoint fejlesztene

A nemzetközi szankciók hatására Oroszország pénzügyi döntéshozói egyre sürgetőbbnek látják a saját fejlesztésű stabilcoinok létrehozását. A cél: függetlenedni az amerikai dollártól és elkerülni a blokkolt digitális pénztárcák okozta fennakadásokat.
Szankciók és befagyasztott pénztárcák: ez robbantotta ki a stabilcoin-lavinát
Az elmúlt hónapban az amerikai és európai hatóságok kemény lépéseket tettek az orosz kriptogazdaság ellen. A Tether, a legismertebb dollárhoz kötött stabilcoin kibocsátója blokkolta több, orosz érdekeltségű pénztárcához a hozzáférést. Az érintett tárcák között voltak olyanok is, amelyek a Garantex nevű orosz kriptotőzsdéhez kapcsolódtak. Ez a lépés mintegy 2,5 milliárd rubelnyi (kb. 30 millió dollár, vagyis nagyjából 11 milliárd forint) digitális vagyont érintett, és ideiglenesen leállásra kényszerítette a tőzsdét. A digitális eszközökkel végzett műveletek felfüggesztése hatalmas nyomást gyakorolt az orosz kriptós ökoszisztémára.
Orosz válasz: dollárfüggetlen saját stabilcoin
Az orosz pénzügyminisztérium egyik vezető tisztségviselője, Osman Kabaloev nyíltan beszélt arról, hogy szükség van olyan stabil kriptovaluták fejlesztésére, amelyek nem az amerikai dollárhoz kötődnek. Ez a stratégia egyfajta „pénzügyi védőhálót” jelentene a szankciók alól kibúvó, nemzetközi fizetési rendszerek számára. Az elképzelés szerint az új stabilcoinok akár a kínai jüanhoz vagy más, baráti országok pénznemeihez köthetők lennének – így biztosítva a nemzetközi kereskedelem folytonosságát, például az olajexport során.
Garantex és a nyugati fellépés
A Garantex esete jól mutatja a jelenlegi geopolitikai konfliktus kiterjedését a digitális pénzügyekre. Az Európai Unió februárban szankciós listára tette a tőzsdét, mert az állítólag együttműködött több orosz pénzintézettel, köztük a Sberbankkal és az Alfa Bankkal. Később az amerikai igazságügyi minisztérium vádat emelt a platform több vezetője ellen, azzal vádolva őket, hogy több mint 96 milliárd dollárnyi illegális tranzakciót kezeltek.
Digitális rubel és nemzetközi kriptóhasználat
Bár az orosz vezetés továbbra is fenntartja ellenérzéseit a kriptovaluták belföldi használatával szemben, a határokon átnyúló fizetési rendszerekben már folynak a kísérletek. Az Orosz Jegybank vezetője, Elvira Nabiullina megerősítette, hogy a nemzetközi tranzakciókban már tesztelik a kriptovaluták használatát – beleértve a Bitcoint és a USDT-t is. Emellett a digitális rubel, mint központi banki digitális valuta (CBDC) is a fejlesztés egyik fő iránya. Habár még csak korai szakaszban tart, a cél, hogy idővel ez is a nemzetközi fizetési rendszer részévé váljon.
Új pénzügyi korszak határán?
Oroszország válasza a szankciókra egyfajta „digitális pénzügyi szuverenitás” kialakítása lehet. A dollártól való elfordulás, valamint új, nemzetközi használatra alkalmas stabilcoinok fejlesztése egyértelműen arra utal, hogy a geopolitikai konfliktusok már a blokklánc szintjén is zajlanak.